Exergoeconomic analysis of pem fuel cell systems for transportation applications
Taşıma uygulamaları için pem yakıt hücresi sistemlerinde eksergoekonomik analiz
- Tez No: 182791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA ÖZÇELİK, PROF. DR. İBRAHİM DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tez, ta ıma uygulamalarında kullanılan (Proton De i im Zarlı) PEMyakıt hücresi sistemlerinin eksergoekonomik bakı açısından parametrikincelemesidir. PEM yakıt hücreleri megawatt altı uygulamalar için özellikle deta ıma sistemlerinde en önemli alternatif enerji kayna ı olarak. Bu çalı mada,çalı ma ko ulları ve bazı tasarım parametrelerinin, yakıt hücresi grubunun yanısıra yardımcı ekipmanlar olarak kullanılan kompresör, nemlendirici, ısıde i tirgeci ve so utma ünitesini de içeren toplam sistemin performansınaetkileri incelenmi tir. Bunlara ek olarak sistem ekipmanlarının ekserjetikmaliyet de erleri ve genel güç üretim maliyeti de ele alınmı tır. Elde edilen tümsonuçlar göz önüne alındı ında ta ıma uygulamalarında kullanılan PEM yakıthücresi sistemlerinin yüksek çalı ma sıcaklı ı, ve basıncı ile dü ük zarkalınlı ı, anot ve katot stokiyometrik oranları seçilmesi sirasiyla 205, 3%, 3%,30% ve 0.5% oranlarinda eksergetic verimi arttirmaktadir.
Özet (Çeviri)
This study deals with a parametric investigation of (Proton ExchangeMembrane) PEM fuel cell systems for transportation applications throughan exergoeconomic analysis. PEM fuel cells are considered as one of themost promising alternative power sources especially for sub-megawatt scaleapplications. The present work investigates the effect of the operatingparameters in a broad range including the system components, other thanthe fuel cell stack, that are compressor, heat exchanger, humidifiers,pressure regulator and the cooling system on the system performance. Alsothe exergetic cost flows of the system equipments and the total cost for thepower production are investigated. Based upon the results of the presentstudy it can be said that operation of the fuel cell systems for the use in thetransportation application at high temperatures and pressures, lowmembrane thicknesses and low anode and cathode stoichiometries brings20%, 3%, 3%, 30% and 0.5% exergetic efficiency increment respectivelyfor overall system.