Kanal sistemlerinde atıksu arıtma prosesinin incelenmesi
Investigation of the wastewater treatment process in sewer systems
  1. Tez No: 151617
  2. Yazar: ELİF BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
KANAL SİSTEMLERİNDE ATIKSU ARITMA PROSESİNİN İNCELENMESİ ÖZET Atıksuların kanalizasyon sistemlerinde taşımım sırasında birtakım fiziksel, kimyasal ve biyolojik dönüşümler meydana gelmektedir. Aynı zamanda, organik maddenin miktarı ve kalitesinde de bir takım değişiklikler oluşmaktadır. Özellikle, yan dolu akışlı kanal sistemlerinde, bir miktar BOÎ5 giderimi meydana gelmekte ve organik maddelerin arıtma sistemlerine ulaşmadan bir miktar giderimi mümkün olmaktadır. Basmçlı çalışan kanal sistemlerinde ise anaerobik şartlar hakim olduğu için koku (sülfür oluşumuna bağlı olarak), beton ve çelik borular üzerinde korozyon ve insan sağlığı ile ilgili olarak bir takım problemler meydana gelmektedir. Kanalizasyon sistemlerinde düşük hız nedeniyle askıdaki maddelerin çökelmelerinin önlenmesi veya yüksek hız nedeniyle boru aşınmasının meydana gelmemesi için atıksu hızlan, 0,50-1,50 m/sn arasında alınmaktadır. 0,5 m/sn akış hızında 10 km uzunluğundaki bir kollektör hattında atıksuyun geçirdiği hidrolik kalış süresi yaklaşık olarak 5,5 saat olmaktadır. Konvansiyonel aktif çamur sistemlerinde havalandırma tanklarında ortalama hidrolik bekletme süresinin 4-6 saat arasında olduğu düşünülürse, boru içerisinde atıksuyun geçirdiği sürenin önemi daha da iyi anlaşılmaktadır. Yapılan bu çalışmayla kanallarda meydana gelen biyolojik ve kimyasal dönüşümler incelenmiş, bunların kontrol altma alınarak atıksu kanallarım arıtma sistemi gibi çalıştırma imkanları araştınlmıştır. Bu maksatla laboratuar ölçeğinde kurulan deney sisteminde kanalda akış hızı, su derinliği gibi hidrolik parametrelerin yanı sıra kimyasal oksijen ihtiyacı, NH4+-N, TKN ve toplam fosfor ölçülmüştür. Deneysel çalışmalardan elde ettiğimiz sonuçlar 0,5-1 m/sn' de 4-5 km'lik kanal hattında iki farklı kanal eğiminde KOİ'de % 40-85, NH/-N 'da % 40-80, TKN'de % 40-60 ve toplam fosforda ise % 30-90 arasında giderim meydana gelmiştir. ıxSonuç olarak evsel atıksulann taşınmaları sırasında kanalizasyon hattının biyolojik reaktör olarak kullanımı konusunda gerçekleştirilen deneysel çalışma kirletici yüklerde azalmanın sağlanabileceğini göstermiştir. Laboratuvar koşullarında elde edilen sonuçların arazide pilot ölçekte de denenmesi faydalı olacaktır. x
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE WASTEWATER TREATMENT PROCESS IN SEWER SYSTEMS SUMMARY Many chemical, physical and biological transformations of wastewater in sewer systems may take place and cause significant changes in the composition during transportation. However, especially in half-full flowing systems some of organic matter is removed before it is reaches wastewater treatment plants. In connection with full flowing pipes (pressure mains) in which anaerobic processes dominate (e.g. sulfide production), odor problems and corrosive effects on metal and concrete are all well known phenomena. Average flow velocities vary typically between 0.5 and 1.5 m/sec, and in practically all municipalities it is necessary to flush certain sewers in order to compensate for too low flow and prevent flooding. Hydraulic retention time with the velocity of 0.5 m/sec on a collector line of 10 m length is 5.5 hours. If it is considered that the hydraulic retention time of aeration tank at conventional active sludge systems is 4-6 hours the importance of hydraulic retention time of the wastewater will be beter understood. The aim of the proposed project is to examine biological and chemical conversions in sewer system and to investigate the opportunities of the operating the sewer system as if a reactor. Therefore, a laboratory scale experiment has been designed in order to examine the changes in COD, NH4+-N, TKN and phosphorus in different circulation time in wastewater and these pollutants removal rate has been evaluated. In this study, wastewater velocity is calculated 0,5-0,1 m/sec and has been studied at two different sewer slope (% 2,5 and % 1,3). Approximately at a collector line of 4-5 km and two different sewer slope COD removal efficiency is % 40 -85, NH4+-N removal efficiency is % 40-80, TKN removal efficiency is % 40-60 and total phosphorus removal efficiency is % 30-90. xiConsequently, experimental studies showed that considerable reduction of pollutant loads could take place during the transportation of wastewater in sewer lines. Additional research such as in a pilot collector may be considered in order to check the findigs which were obtained under laboratory circumtances. xu