Şebeke frekanslı magnetik alan ekranlaması
Magnetic field shielding of network frequency
  1. Tez No: 182846
  2. Yazar: KORHAN DERMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN UMURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde elektromagnetik uyumluluk çalışma alanının konularından olan elektromagnetikalanların ekranlanması konusu üzerine çalışılmıştır.Bu çalışmada; başlıca elektromagnetik alan kaynakları, elektromagnetik girişim kaynakları,elektromagnetik alanların etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Elektromagnetik alanlarınekranlaması konusundaki çözüm tekniklerinden bahsedilmiştir. Değişik elektriksel iletkenlikve magnetik geçirgenlik özelliklerine sahip malzemeler ile çeşitli yapılarda yüksek akımlaboratuvarında magnetik alan ölçümü yapıldı. Bu ölçümler neticesinde tablo ve grafikleroluşturularak değişik malzemelerin elektromagnetik alanların ekranlaması konusundakietkileri değerlendirildi.Yapılan çalışmalar neticesinde çeşitli malzemelerin ekranlama faktörü, ölçümlerle tespitedilmiştir. Daha ilerideki çalışmalarda bu ölçüm sonuçlarıyla tezde belirtilen yöntemlerle eldeedilecek hesaplama sonuçlarının karşılaştırılması yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the shielding of electromagnetic fields which is one of the subjects ofelectromagnetic compatibility.The study elaborates on the main sources of electromagnetic field, sources of electromagneticinterference and on the influences of electromagnetic fields. It further dwells on the solutiontechniques for electromagnetic shielding, and on related discussions. Magnetic fieldmeasurements were made with various configuraitons in a high current laboratory onmaterials on the shielding of electromagnetic fields were evaluated.As a result of the work, shielding factor of different materials were determined withmeasurements. Further studies in this subject could compare these measurement results withthe results of calculations to be made with the methods shown in this study. Programs couldbe developed which could determine, according to the magnitute of the magnetic field, thetype and amount of the material to be used.