Bir transformatör merkezindeki elektromanyetik uyumluluk ve kirliliğin yapay sinir ağları ile incelenmesi
Investigation of electromagnetic compatibility and interference in a transformer substation by using artificial neural network
- Tez No: 133490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
BİR TRANSFORMATÖR MERKEZİNDEKİ ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK VE KİRLİLİĞİN YAPAY SİNİR AĞLARIYLA İNCELENMESİ (Doktora Tezi) İlhan KOŞALAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Elektrik tesislerinde, elektronik koruma, kontrol ve otomasyon cihazları kullanımının artması elektromanyetik etkileşim problemlerinin artışını beraberinde getirmiştir. Elektrik tesislerinden kaynaklanan elektromanyetik alanlar yakın civardaki canlıları da etkilemektedir. Bu çalışmada, öncelikle örnek bir dağıtım transformatör merkezinde, şebeke frekanslı elektrik ve manyetik alan ölçümleri yapılarak, gözlenen bu alanların hangi parametrelerden etkilendiği incelenmiştir. Daha sonra, Yapay Sinir Ağları (YSA) tabanlı, alan kestirimi yapan 3 boyutlu (3D) görüntüleme ünitesine sahip görsel bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılımda kullanılan YSA algoritmasına dayalı simülasyon tahminlerinin ölçümlerle uyum sağladığı gözlenmiştir. Yazılım sayesinde farklı işletme koşullarına ait alan değerleri kestirilerek, yüzey uydurma tekniği ile ilgilenilen bölgedeki tüm alan değerleri elde edilebilmektedir. Bilim Kodu : 626.01.02 Anahtar Kelimeler : Elektromanyetik uyumluluk ve kirlilik, Güç sistemleri, Yapay sinir ağları Sayfa Adedi : 127 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İlhami ÇOLAK
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ELECTROMAGNETIC COMPATIBILITY AND INTERFERENCE IN A TRANSFORMER SUBSTATION BY USING ARTIFICIAL NEURAL NETWORK (PhD Thesis) İlhan KOŞALAY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT Using of electronic protection, control and automation equipments is increased in electrical installations. So, this fact brings in its train that electromagnetic interference problems' augmentation. Electromagnetic fields causing by electrical installations have influence on living creature in near area. In this study, firstly, power frequency electric and magnetic fields are measured for an example distribution substation and which parameter effected observed field is investigated. After, a visual software that is based on Artificial Neural Network (ANN), can estimate field and has 3D display unit is developed. Simulation estimations of ANN used in the software offers compatible results with measurements. Field values estimation for different operating conditions can be carried out easily then all field values in related area can be obtained via surface fitting technique by using developed software. Science Code : 626.01.02 Key Words : Electromagnetic compatibility and pollution, Power systems, Artificial neural network Page number : 127 Adviser : Assoc. Prof. Dr. İlhami ÇOLAK