Kura-Aras havzasına endemik Acanthalburnus microlepis (De filippi, 1863) ve Alburnus filippii (Kessler, 1877)'de kromozomal çalışmalar
Karyotype analysis in Acanthalburnus microlepis (De filippi, 1863) and Alburnus filippii (Kessler, 1877) endemic to Kura-Aras river basin
- Tez No: 182863
- Danışmanlar: PROF.DR. ARİF BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Kura-Aras Havzasına Endemik Acanthalburnus microlepis (De Filippi,1863) ve Alburnus filippii (Kessler, 1877) (Fam : Cyprinidae)'nin kromozomlarının sayı veyapıları incelenerek, karyotip analizi yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan balıklar Karsilindeki Kars Çayı'ndan ve Çıldır Gölü'nden serpme ağlarla yakalanarak laboratuvaragetirilmiştir. Her bir gram vücut ağırlığı için 0,01 ml, %0,6'lık kolşisin solüsyonu balıklarınkarın boşluğuna enjekte edilmiş ve balık kesilmeden önce 190 dakika beklenilmiştir. Metafazincelemeleri ile A.microlepis'in 2n=50 kromozoma sahip olduğu belirlenmiştir. Bunlarınkaryotiplerinin 8 metasentrik, 7 submetasentrik ve 10 akrosentrik kromozom çiftinden (NF:80) oluştuğu saptanmıştır. A.filippii'nin metafaz incelemeleri sonucunda ise 2n=50kromozoma sahip olduğu belirlenmiştir. Karyotiplerinin 8 metasentrik, 8 submetasentrik ve 9akrosentrik kromozom çiftinden (NF=82) oluştuğu tesbit edilmiştir. Her iki türde de cinsiyetebağlı herhangi bir kromozom tesbit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chromosome numbers and the standard karyotypic details for the Blackbrowbleak, Acanthalburnus microlepis, (De Filippi, 1863) (Fam: Cyprinidae) and Alburnusfilippii (Kessler, 1877) endemic to Kura-Aras river basin were ascertained. The fishs used inthis study were caught with fishing nets from the Kura-Aras river basin and taken to thelaboratory. Fishes were injected intraperitoneally (i.p.) with doses of 0.01 ml/g body weight of0.6 % solution of colchicine and left for 190 minutes before sacrification. It was determinedthat A.microlepis had 2n=50 chromosomes by metaphase investigation. Their karyotypes weredetermined as being composed of 8 metacentric, 7 submetacentric and 10 acrocentricchromosome pairs with NF: 80. It was determined by metaphase investigation that A. filippiihas 2n = 50 chromosomes. Its karyotypes were determined to be composed of 8 metacentric,8 submetacentric and 9 acrocentric chromosome pairs with NF: 82. We were unable toidentify any sex-related chromosomes in these species.