Farklı arazi kullanımlarının toprak solunumuna olası etkilerinin araştırılması
Effects of different land uses on soil respiration
- Tez No: 182876
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Artvin ili Seyitler Köyü mevkisindeki kavaklık, elma bahçesi (elmaağacı+çayır) ve çayırlık gibi farklı arazi kullanımlarının toprak solunumu üzerineolası etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Toprak solunumu, vejetasyon dönemiiçerisinde Nisan 2005-Ekim 2005 arasında ve Mart 2006 olmak üzere toplam 8 farklızamanda Soda-kireci (NaOH, KOH) yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Bu amaçlaher vejetasyon tipinden 3'er örnek alan olmak üzere toplam 9 adet örnek alanalınmıştır. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar kısaca aşağıda sıralanmıştır.Ortalama toprak solunumu 0,47-3,59 g C m-2. gün-1 olarak değişim göstermektedir.Üç farklı arazi kullanımlarında ortalama en fazla toprak solunumu elma bahçesindebulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different land uses on soil respiration were investigated inpoplar stand, apple orchard (apple trees+grass) and grassland areas in SeyitlerVillage, Artvin, Turkey. Soil respiration was measured approximately monthly inthree sampling plots in each land use type from April 2005 to October 2005 andMarch 2006 using the soda-lime (NaOH, KOH) technique.Mean daily soil respiration ranged from 0,47-3,59 g C m-2 d-1. Mean soil respirationin apple orchard was greater than in other land uses. Seosonal changes in soilrespiration were strongly related to soil moisture changes. There was a significantnegative corelation between soil temperature and soil respiration. Mean soilrespiration rate correlated strongly with subsurface (15-35 cm) soil pH (R=-0,71;P