Malathion'un çöpçü balığındaki (Orthrias angorae,steindachner,1897) mikronükleus oranına etkisi
Detection of micronuclei in peripheral erythrocytes of Orthrias angorae (steindachner, 1897) exposed to malathion
  1. Tez No: 182875
  2. Yazar: BAHADIR GÜRDEGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kromozomal bozulmanın bir göstergesi olarak, balık eritrositlerindeki mikronükleusoluşumu, çevresel kirleticilerin genotoksik potansiyellerinin izlenmesinde sıkçakullanılmaktadır. Malathion, tarımsal ürünlerin depolanmasında, böceklerin yok edilmesindeyaygın olarak kullanılmaktadır. Orthrias angorae malathion'un 1,2,3,5 ve 7 mg/ litre'likdozlarına akvaryumda 4 gün maruz bırakılmıştır. Her konsantrasyon düzeyi için, 10 balıkkullanılmıştır ve her bir doz için mikronükleus oluşumu frekansı belirlenmiştir. Kan örnekleri36. saatte alınmıştır. Negatif kontrol (çeşme suyu) ve pozitif kontrol ( 10 mg/lt Benzen) ilekarşılaştırıldığında mikronükleus oluşumunun arttığı saptanmıştır. Kontrol balıklarının ölümoranı sıfırdı. Sonuçlar malathion'un Orthrias angorae' da yüksek oranda zehirli olduğunugösterdi.
Özet (Çeviri)
Micronucleus formation in fish erythrocytes, as an indicator ofchromosomal damage, is increasingly used to detect the genotoxic potential ofenvironmental contaminants. Malathion is an organophosphorus insecticide widelyused to control insects in stored grain. Orthrias angorae, exposed to malathion atconcentrations of 1, 2, 3, 5 and 7 mg/L per liter of water, were kept in an aquarium for4 days. Ten fish were used in the experiments at each concentration level. Thefrequency of micronucleus formation was studied at each level of exposure. Bloodsampling was carried out after 36 hours. It was found that the frequency ofmicronucleus formation increased in comparison with that of the negative (tap water)and positive (10 mg/L Benzene) control groups. The rate of control mortality waszero. The results indicated that malathion is highly toxic to Orthrias angorae.