Çarşamba delta ovasında farklı arazi kullanımlarının toprak kalitesi üzerine etkileri
The effects of different land uses on soil quality in çarşamba delta plain
  1. Tez No: 953459
  2. Yazar: ABDELRAHMAN ABDELKAREM MOSTAFA MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Toprak kalite değerlendirmesi, sürdürülebilir arazi yönetimlerine karar vermek ve tarımsal verimliliği korumak için hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada, Çarşamba Delta Ovası'nda temel bileşenler analizi (TBA) ve minimum veri seti (MVS) temel alınarak toprak kalite değerlendirmesinin yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Çarşamba Delta Ovası'nda yaygın kullanımları olan 7 farklı arazi kullanımından [orman (kontrol), çayır-mera, fındık, şeftali, kivi, kavaklık ve tarla bitkileri] ve 2 toprak derinliğinden (0-20 cm ve 20-40 cm) 3 tekerrürlü bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde 21 adet fiziksel ve kimyasal toprak özelliğinin analizi yapılmıştır. Çalışmada ilk olarak toprak özellikleri üzerine farklı arazi kullanımlarının ve toprak derinliklerinin etkileri varyans analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil quality assessment is vital for making decisions on sustainable land management and maintaining agricultural productivity. This study aimed to assess soil quality in the Çarşamba Delta Plain based on a minimum data set (MDS) and principal component analysis (PCA). For this purpose, disturbed and undisturbed soil samples were collected with three replications from seven different land uses [forest (control), pasture, hazelnut, peach, kiwifruit, poplar, and field crops], which are commonly used in the Çarşamba Delta Plain, and two soil depths (0–20 cm and 20–40 cm). A total of 21 physical and chemical soil properties were analyzed in the collected soil samples. In the study, firstly, the effects of different land uses and soil depths on soil properties were evaluated using the analysis of variance (ANOVA).