Artvin yöresinde yetiştirilen bazı bitki taksonlarına ait tohumların çimlenme kabiliyetleri
Germination ability of some plants grown in artvin province
- Tez No: 182879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Artvin li'nin merkez ve ilçelerinde doğal veya yapay olarakyetişen, bazı ağaç ve çalı türlerinin tohumlarının toplanması suretiyle sıcak su ileişlem yöntemi ve katlama yöntemi kullanılarak araştırmaya konu olan türlerinçimlenme yüzdeleri tespit edilmiştir.Arazi çalışmaları ile tohumların olgunlaşma zamanında tohumlar toplanmış,kozalaklı olanların tohumları kozalaktan çıkarılmış, meyve eti olanlar ayıklanmıştır.Laboratuar ortamında katlama ve sıcak su ile işleme tabi tutulan tohumlar dahasonra sera koşullarında yastıklara ekilmiştir.Araştırmada Artvin ili sınırları içerisinde yayılış gösteren toplam 26 adet türmateryal olarak kullanılmıştır. Bu türlerden Acer pseudoplatanus, Pinus pinea,Juglans regia, Castanea sativa, Pinus sylvestris, Picea pungens ve Corylus avellanatürlerinin sera koşullarında çimlenmesinde herhangi bir sorun olmamıştır. Diğertürlerden Quercus petraea, Quercus pontica, Fraxinus angustifolia, Acer campestre,Ailanthus altissima, Alnus glutinosa türlerinde katlama ile çimlenme engelleriningiderildiği saptanmıştır. Robinia pseudo acacia, Albizzia julibrissin, Gleditsiatriacanthos, Diospyros lotus türlerinde ise sıcak su ile işlemle çimlenme engeliningiderildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study seeds of 26 tree and bush seeds were collected in their maturetime from Artvin province. Germination percentages of these seeds weredetermined in laboratory after hot water scarification and stratification.Treated and untreated seeds were also sowed to greenhouse in March 2004.Acer pseudoplatanus, Pinus pinea, Juglans regia, Castanea sativa, Pinus sylvestris,Picea pungens and Corylus avellana were germinated under the greenhouseconditions without any problems. But, seeds of Quercus petraea, Quercus pontica,Fraxinus angustifolia, Acer campestre, Ailanthus altissima and Alnus glutinosawere germinated after stratification. However, it was determined that the seeds ofRobinia pseudo acacia, Albizzia julibrissin, Gleditsia triacanthos and Diospyroslotus were germinated after hot water scarification.