Nanoteknolojide karbon nanotüplerin dayanıklılık simülasyonları
Thermal stability simulations of carbon nanotubes in nanotechnology
- Tez No: 182881
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada karbon nanotüplerin sıcaklığa karşı dayanıklılığının incelenmesi amacıyla,örnek olarak seçilen yarıiletken (17,0) karbon nanotüp (KNT), simülasyonlarda 0.1K ortamsıcaklığından başlanarak, düzenli aralıklarla artırılmak suretiyle karbon atomunun bağınınkoptuğu sıcaklığa (3600K) kadar ısıtılıp her artan sıcaklık periyodunda dengelenmiştir.Simülasyonlarda N mertebeli (Order-N) Sıkı-Bağ Moleküler Dinamik (SBMD) programıkullanılmıştır.Yarı iletken (17,0) karbon nanotüpün toplam enerjisi (Etot) ve bu enerjiyi oluşturan bant yapısıenerjisi (Ebs), itici potansiyel enerjisi (Urep) ve kinetik enerjisinin (Ek) sıcaklığa karşı değişimiincelenmiştir.Karbon nanotüpün fiziksel özelliklerinin sıcaklıkla değişiminin incelenmesi amacıyla, radyaldağılım fonksiyonları (RDF), bağ açısı ve bağ uzunluğu dağılım fonksiyonlarının sıcaklıkladeğişimi gösterilmiştir. Ayrıca (17,0) karbon nanotüpün çapının sıcaklıkla değişimi grafiklerleve tüp resimleri çizilerek gösterilmiştir. Bununla birlikte, hesaplanan değerler kaynaklardanelde edilen verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal stability of (17,0) Single-Wall Carbon Nanotube (CNT) is studied. Thesimulations are carried out starting from 0,1K temperature up to 3600K temperature which isthe bond breaking temperature. The heat treatment is applied in steps of 300K and at eachincreasing step the system has been brought to equilibrium in a certain period. Simulations arecarried out using Order-N Tight-Binding Molecular Dynamics (O(N)-TBMD) method.The variations of (17,0) CNT?s energetics are investigated as a function of temperature. Thekinetic energy (Ek), repulsive potential energy (Urep), band structure energy (Ebs) and the totalenergy (Etot) have been studied.In the presentation of the work, the physical properties of CNT, the bond angle distributionfunction, bond length distribution function and radial distribution function of CNT werepresented with increasing temperature. The variation of tube radius presented with graphs andfigures. Nevertheless the calculated values were compared with results obtained fromliterature.