Ozon, UV, ultrason teknolojileri ve kombinasyonlarının ön terbiye işlemlerine uygulanabilirliğinin araştırılması
An investigation on the applicability of ultrasound, ultraviolet, ozone and combination of these technologies as a pretreatment process
  1. Tez No: 182895
  2. Yazar: SEHER DERELİ PERİNÇEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KERİM DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmanın amacı, jüt ve pamuklu kumaşların ön terbiyesindeyenilikçi terbiye tekniklerinin (ultrason, ozon, ultraviyole teknolojilerinin)etkilerini araştırmaktır. Ozon teknolojisi uzun bir süredir tekstil hariç bazıendüstrilerde bir oksidasyon tekniği olarak kullanılmaktadır. Ultrason veultraviyole teknolojileri ise tekstil sektörü açısından hala olgunlaştırılmayaçalışmakta ise de, bu teknolojilerin birçok uygulamaları bilim veteknolojide bulunmaktadır. Bu amaçla, ozon ağartmasında kumaş pH'ının,neminin ve ortam sıcaklığının, ultrason ve ultraviyolenin tekstil önterbiyesine etkileri hakkında kapsamlı bir araştırma gerçekleştirilmiştir.Gerçekleştirilen denemeler neticesinde, ozon, ultrason ve ultraviyoleteknolojileri kullanımı ile ısıtma enerjisi, su ve kimyasal maddetasarruflarının rahatlıkla sağlanabileceği bulunmuştur. Ayrıca bu proseslerklasik yöntemlerle karşılaştırıldığında, ekolojik olmaları açısından yeşilprosesler olarak adlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of new advancedtreatment techniques (ultrasound, ozonation and ultraviolet technologies) onpretreatment of jute and cotton fabrics. Ozonation technology is in use as anoxidation technique in some industries except textile industry quite a while.The field of ultrasonic and ultraviolet technology is still making stridestowards perfection for textile industry, but already many applications ofultrasonic energy have been found in science and technology. For thispurpose, a detailed investigation has been carried out about the role of thefabric?s moisture, pH and medium temperature during ozone bleaching andthe effects of ultrasound and ultraviolet on textile pretreatment processes. Atthe end of the experiments, it was found that such savings ?thermal energy,water and chemicals? can be ensured easily with the use of ozone,ultrasound and ultraviolet. Moreover these processes are called as a greenprocess because of being ecological when compared with that ofconventially processes.