Düşük-boyutlu yitimli dinamik sistemlerin kaos geçiş eşiğinde entropi üretimi ve ilk koşullara bağlılığı
Sensitivity to initial conditions and entropy production at the edge of chaos for low-dimentional dissipative maps
  1. Tez No: 182896
  2. Yazar: AHMET ÇELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR TIRNAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde, z-lojistik map in kaos geçiş eşiğinde ilk koşullara bağlılıközellikleri ve entropi artış hızı araştırılmıştır. Kaotik sistemler için( λ > 0 ) Boltzman-Gibbs entropisinin artış hızının doğrusal olduğu vesistemin ilk koşullara kuvvetlice duyarlı olduğu iyi bilinen durumlardır.Son yıllarda, çeşitli çalışmalar λ = 0 marjinal olduğu durumu vegenelleştirilmiş entropi üzerine odaklanmıştır. Değişik z ve çevrimlerdez-lojistik map için kaos geçiş eşiğinde sistemin ilk koşullara zayıfçaduyarlu olduğu ve genelleştirilmiş entropi tanımları kullanılarak doğrusalentropi artışının marjinal durumlarında da ortaya çıktığı sayısal olarakgösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study sensitivity to initial conditions and entropyincrease rate for z-lojistik map at the edge of chaos. It is well know that,for chaotic systems ( λ > 0 ) entropy increase is linear and the system isstrongly sensitive to initial conditions. In recent years, various researchesfocuse to marginal case λ = 0 and generalization of the entropy. Wenumerically analized that for different z and cycles for z-lojistik map atthe edge of chaos, the system is weakly sensitive to initial conditions andlinear entropy increase arise in marginal case if specific generalization ofthe entropy is used.