Kapalı sayılar, onların özellikleri ve bilgi teknolojilerinde uygulamaları
Locked numbers, their properties and applications in information technologies
  1. Tez No: 182909
  2. Yazar: VOLKAN SÖZERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. URFAT NURİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş bölümü dışında bu tez esas olarak iki kısımdan oluşmaktadırkinci bölümde, Serilerin ve Kapalı sayının tanımları verilip, kapalı sayılarve onların yapıları ile ilgili teoremler incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Bilgi Teknolojilerinde Uygulanmak üzere, Kaprekarteorisinden yola çıkılarak ilköğretim öğrencileri için bir oyun programıhazırlanmıştır. Program hakkında bilgi verilmiştir. En önemlisi; büyük basamaklıKapalı sayıları bulmak için bir program hazırlanmıştır. Program hakkında bilgiverilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two sections other than the IntroductionAt the second section, the definitions of Series and Locked Numbers weremade and, the theories about closed numbers and their structures are examined.At the third section, a game program is installed for primary educationstudents, setting off from Kaprekar Theory in order to be applied to InformationTechnologies. The information about the program is given. More importantly, aprogram is installed to find the closed numbers that have large digits. Theinformation about the program is given.