Bir ontoloji eşleştirme aracı
An ontology mapping tool
- Tez No: 182924
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında ontoloji eşleştirme, ontoloji çevrimi ve etmensistemleri üzerinde ontoloji çevrimi sorunu üzerinde çalışılmıştır. Buçalışma kapsamında, bir etmen platformu üzerinde çalışan, Kertek isimlibir eşleştirme aracı geliştirilmiş ve bir durum çalışmasında sınanmıştır.Kertek'in gerçekleştiriminin ilk aşamasında ontolojilerin bellekteyönetilmesi sorunu ele alınmış, SEKMA (Seagent KnowledgeManagement APİ) kütüphanesi gerçekleştirilmiştir. Bu aşamadan sonraKertek mimarisi ortaya konulmuş ve SEKMA ile bütünleştirilmiştir. Enson aşamada ise geliştirilen aracın SEAGENT (Semantic Web EnabledAgent Platform) etmen platformuyla tümleşimi üzerinde durulmuştur veKertek Ontoloji Etmeni geliştirilmiştir.SEKMA, Kertek ve Kertek Ontoloji Etmeni java programlama dilikullanılarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ontology mapping, ontology translation and theirroles on the agent platforms are studied. In the scope of the study, anontology mapping tool, named as Kertek, has beeen developed and testedwith a case study.In the first step of the Kertek's development, the structure ofontology handling in the memory was studied and SEAGENTKnowledge Management API (SEKMA) was developed. In the next step,Kertek's architecture was produced and integrated to SEKMA. In the lastphase, Kertek Ontology Agent was developed which integrates Kertekwith the Semantic Web Enabled Multi Agent Platform (SEAGENT).SEKMA, Kertek and Kertek Ontology Agent are developed withjava programming language.