Model dönüşüm dillerinin incelenmesi ve bir sorgu dili önerisi
A survey of model transformation languages and a model query language proposal
  1. Tez No: 182925
  2. Yazar: ARDA GÖKNİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında, Model Tabanlı Mühendislik kapsamındamodel dönüşümleri için geliştirilmiş ATL, MOLA, TEFKAT, GREAT,YATL model dönüşüm dilleri incelenmiş ve model dönüşüm dillerideğerlendirmesi için literatürde yer alan çalışmalar tartışılmıştır. Buçalışmalar temel alınarak genel amaçlı bir model dönüşüm dilininsağlaması gereken istekler ve bu istekler arasındaki ilişkileraraştırılmıştır. Tanımlanan istekler doğrultusunda, rol tabanlı bir modeldönüşüm dilinin sorgu kısmını oluşturacak bir sorgu dili önerilmiştir.Rol tabanlı sorgu dilinde rollerin ve dönüşümlerin ifadeedilmesinde gösterim olarak literatürde tanımlanmış Role-BasedModeling Language (RBML) dilinden yararlanılmıştır. Bu gösterim, rolüoynayan sınıfların sayılarını belirtmemize ve bu sınıflara ait kısıtları üst(meta) seviyede OCL kullanarak göstermemize olanak sağlamaktadır.Rol tabanlı sorgu dilinin UML-RDBMS ve çoklu kalıtım-tekli kalıtımdönüşümlerinde kullanımı örneklenmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, model transformation languages like ATL, MOLA,TEFKAT, GREAT, and YATL which were developed for Model DrivenEngineering (MDE) are studied. The requirements that modeltransformation languages should fulfill are examined by discussing therelated work in the literature. Based on this survey, a set of generictransformation language requirements and the relations between theserequirements are defined. According to the survey of transformationlanguages and the defined requirements, a role based model querylanguage is proposed.The notation used in defining roles in role based model querylanguage is Role-Based Modeling Language (RBML) which is definedby France (France et al., 2003a). This notation allows us to specify thenumber of model elements playing the role and to define the meta levelconstraints of that role as OCL constraints. The use of role based querylanguage in UML-RDBMS and Multiple Inheritance-Single Inheritancetransformations is defined and discussed.