Detection of apolar constituents of some West Anatolian plants by GC-MS
Bazı Batı Anadolu bitkilerinin içerdiği apolar bileşiklerin GC-MS yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 182926
  2. Yazar: EMRAH GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KIRMIZIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, farklı familyalara ait beş bitkinin, Rubus canescens(Rosaceae), Galium heldreichii Hal.(Rubiaceae), Inula heterolepis Boiss.(Compositae), Cynoglossum creticum (Boraginaceae) ve Vicia craca L.(Fabaceae), metillenmiş hegzan ekstreleri kütle bağlantılı gazkromotografisinde analiz edildi. Bütün ekstrelerin antimikrobiyalaktiviteleri dört gram (+) ve dört gram (-) mikroorganizmaya karşıGentamisin varlığında test edildi. V. craca L. hariç, GC-MS çalışmalarıilk kez yapılan bu bitkilerde, laurik, miristik, palmitik, linoleik ve stearikasit metil esterleri (MEs) ortak bulgular olarak elde edilirken,pentadeconeik asit ME C. creticum da, trikosan R. canescens veG. heldreichii Hal. da, eikosanoik asit ME ise R. canescens,G. heldreichii Hal., I. heterolepis Boiss. ve V. craca L. da gözlenmiştir.Bazı kromatogramlarda 18.00-19.50 dakikaları arasında gözlenen piklerdatabank verileri ile çok düşük yüzdede (%1.00-7.00) eşleştiği için doğrukarar oluşturulamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study methylated hexane extracts of five plants; Rubuscanescens (Rosaceae), Galium heldreichii Hal.(Rubiaceae), Inulaheterolepis Boiss. (Compositae), Cynoglossum creticum (Boraginaceae)and Vicia craca L. (Fabaceae) (Eccept Vicia craca L., they all studied forthe first time) were investigated on the basis of gas chromatography-massspectrometry (GC-MS) combine system.Antimicrobial activities of all extracts were examined against to fourgram (+) and four gram (-) microorganisms. Gentamisin was used aspositive control.Lauric, myristic, palmitic, linoleic, stearic acids methly esthers (MEs)were detecting in all plants. pentadecanoic acid ME was obseved inC. creticum , Tricosane was seen in R. canescens and G. heldreichii Hal.and eicosanoic acid ME was detected in R. canescens, G. heldreichiiHal., I. heterolepis Boiss. and V. craca L In addition to these some peaksbetween 18.00-19.50 min could not be assigned deficinally according todatabank which were observed between 1.00-7.00 percentages.