Orman işletme amaçlarına ulaşmada GZFT (SWOT) çözümlemesinden yararlanma imkânları (Maçka Devlet Orman İşletme Müdürlüğü örneği)
The possibilities of utilizing SWOT analysis to achieve forest enterprise objectives (Maçka State Forest Enterprise case study)
- Tez No: 182938
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSATAFA FEHMİ TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İşletme amaçlarının tespit edilmesi ve bu amaçlara ulaşmada işletmenin nerede olduğununbelirlenebilmesi amacıyla GZFT çözümlemesi kullanılarak stratejiler belirlenip uygulanması,işletmenin sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerleyip ilerlemediğinin bilinmesi açısından önemtaşımaktadır. Ülkemiz ormancılığında; iç ve dış çevresini tanıyan orman işletmeleri, belirledikleristratejileri uygulayarak işletme amaçlarına etkin ve verimli olarak ulaşacak, dolayısıyla işletmebaşarısı ormancılık sektörünün başarısını, sektörün başarılı olması da milli ekonominin başarılıolmasını sağlayacaktır.Bu çalışmada, Maçka Devlet Orman İşletmesi'nin güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat vetehditleri belirlenerek, olması gereken işletme amaçlarına etkin ve verimli bir şekilde ulaşmayısağlayacak eylem dizileri oluşturulmaya çalışılmıştır. Maçka DOİ için en güçlü yön; ilçeninTrabzon il merkezine yakınlığı olarak belirlenmiş ve bu güçlü yönden yararlanılabilmesi için KTÜOrman Fakültesi'nde düzenlenen ormancılıkla ilgili bilimsel etkinliklerin bu ilçeye kaydırılmasıeylemi önerilmiştir. En zayıf yön ise; orman işletme şeflerinin büro odaklı iş yüklerinin fazlalığıolarak saptanmış ve bunun olumsuz etkisini azaltabilmek için de çok yönlü bir örgütlenmebiriminin kurulması öngörülmüştür. En etkili fırsat olarak; pazara yakınlığı dolayısıyla OKÜİ ileilişkilerin rahatça kurulabilmesi olduğu belirtilmiş, bu fırsattan yarar sağlanması amacıyla üretim-pazarlama hattındaki sorunların çözülmesi önerilmiştir. Kabuk böceklerinin işletme ormanlarındaoluşturduğu zararlar da en etkili tehdit olarak saptanırken bu değişkenin bertaraf edilebilmesi içinormanlardan usulsüz faydalanmanın önüne geçilmesi eylem dizisi olarak belirlenmiştir.Ormancılık sektörü amaçları çok yönlü faydalanma ve toplumsal talepler doğrultusundabelirlenmeli ve bu amaçlara ulaşmada kullanılabilecek stratejiler de geliştirilmelidir. Bu stratejilerinbelirlenmesinde, özellikle çevre şartları, zaman ve mekân etkenleri de göz önünde bulundurulmalı,bu noktada GZFT Çözümlemesinden yararlanılarak kapsamlı ormancılık anlayışından çağdaşormancılık anlayışına geçilmelidir.Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilir Kalkınma, Orman, Ormancılık Sektörü, İşletme Amaçları,Strateji, GZFT Çözümlemesi, Eylem Dizileri
Özet (Çeviri)
Determining management objectives and defining related strategies regarding the existingsituation of enterprise using SWOT analysis is extremely important to know if forest enterprisesimprove in the sustainable development path or not. As to Turkish forestry, forest enterprises whichare fully informed about its internal and external environment will efficiently achieve themanagement objectives. Increased efficiency of forest enterprises eventually would enhanceperformance of both forestry sector and national economy.This study determines strong and weak attributes as well as opportunities and threats of forestenterprises and produces activity sets which could help achieving management objectivesefficiently. The strongest attribute of Maçka State Forest Enterprise (SFE) is closeness to Trabzoncity center. This can be utilized to achieve enterprise objectives through actions such as hosting thescientific activities related to forestry organized by Faculty of Forestry. The weakest attribute isdifficulty of office-centered works of forest enterprise chiefs. A new and multi-dimensionalorganization is recommended to eliminate this weakness. The most effective opportunity of forestenterprise is good relations with forest industries. The proposed action for taking this opportunity isto solve problems of production-marketing chain. The most prominent threat is insect outbreaks inforest ecosystems. It is essential to stop illegal using of forests for avoiding this threat.In conclusion, the objectives of forestry sector and strategies for these objectives should bedetermined by multiple use and participatory approach. Some environment conditions and spatialand temporal factors should be considered while determining those strategies and meanwhileSWOT Analysis should be regarded in this process. Thus, contemporary forestry philosophy shouldbe adopted instead of outdated forestry.