Asmolen döşemeli betonarme yapıların doğrusal olmayan artımsal itme analizi
Pushover analysis of reinforced concrete buildings with ribbed slab
  1. Tez No: 182947
  2. Yazar: ABDÜLHAMİT ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM DOĞANGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye'de sık aralıklarla yıkıcı depremlerin meydana gelmesi, mevcut ve yeniyapılacak yapıların oluşma ihtimali yüksek depremlerde ne tür bir davranış göstereceğininbilinmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Elastik sınırların ötesinde zorlanan yapınındeprem esnasındaki davranışının gerçekçi olarak belirlenebilmesi için, doğrusal olmayandavranışın dikkate alınması gerekmektedir. Bu yüzden bu çalışmada, dikkate alınan yapılariçin doğrusal olmayan davranışı dikkate alan Artımsal İtme analizi gerçekleştirilmektedir.Ülkemizde son yıllarda yaygın olarak inşa edilen asmolen döşemeli betonarmebinaların deprem performanslarını incelemek ve deprem yönetmeliğimize yeni girenperformans değerlendirmelerinin uygulamasını göstermek amacıyla bu çalışmagerçekleştirilmiştir.Bu amaçla gerçekleştirilen çalışma toplam 5 bölümden oluşmaktadır. Birincibölümde konu genel hatlarıyla tanıtılmakta, çalışmanın amaç ve kapsamı verilmektedir.İkinci bölümde yapıların performans değerlendirilmesinde kullanılan ve bu alanda nispetenyeni olarak sıkça duyulmaya başlanan tanım, kavram ve parametreler açıklanmaktadır.Yine aynı bölümde özellikle Mart 2007'de yürürlüğe girecek olan yeni depremyönetmeliğinde mühendislerin kullanmak durumunda oldukları Artımsal İtme Analizi ileilgili bilgiler ve hesap yöntemleri verilmektedir. Üçüncü bölüm yapılan çalışmalar bölümüolup bu bölümde tez kapsamında dikkate alınan asmolen döşemeye sahip betonarmeyapılara ilişkin bilgiler ve bunların artımsal itme analizlerinden elde edilen bulgularsunulmaktadır. Aynı özellikteki yapılar için gerçekleştirilen çözümlemelerde programsonuçları arasındaki farkın görülebilmesi için üç farklı program kullanılmıştır. Diğertaraftan sadece dolgu malzemesinin etkisini görebilmek amacıyla bir program kullanılarakfarklı kata sahip yapılar için de çözümlemeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan çıkartılanbu bulguların irdelemesi ise dördüncü bölümde yapılmaktadır. Söz konusu irdelemelerSTA-4, IdeSTATİK ve SAP2000 programlarına göre elde edilen bulguların irdelenmesi veayrıca dolgu malzemesinin bulunup bulunmamasına göre elde edilen bulgularınirdelenmesi şeklinde yapılmaktadır. Çalışmanın bütününden çıkartılan sonuç ve öneriler isebeşinci ve son bölümde verilmektedir. Bu bölümü kaynaklar listesi izlemektedir.
Özet (Çeviri)
The frequent occurence of destructive earthquakes in Turkey appeers the necessityto estimate dynamic behaviour of existing and new buildings. When the behaviour ofbuildings are subjectted to earthquake beyond elastic limits, nonlinear behaviours is neededto be considered. Therefore, in the proposed study, the pushover static analysis, taking intoaccount nonlinear behaviours, are carried out for sample buildings.Two main purposes are selected fort the study such as to investigate earthquakeperformance of reinforced concrete buildings with ribbed slabs and to show applications ofrequirement related to performance of buildings recomended by the new earthquake code.The study carried out for these purposes consist of five chapter. In the first chapter, the aimand scope of the study is given. The definititions, parameters and concepts most newlyused for structures and performance evaluation are presented in the second chapter. In thesame chapter, the information, and analysis methods related to pushover analysis are givenconsidering the requirements by Turkish Earthquake Code which will be implemeted onMarch 2007. In the thirth chapter, informative knowledges related to sample structureswith ribbed slab taken into this study are given and the results obtained from pushoveranalysis are also given. Three different analysis programs STA4, Ide-STATIK andSAP2000 are used to show differences at results for same building. The results obtainedfrom pushover analysis of a building with ten different story with and without fiiled matter.Evoluations of the results are discussed and illustrated in chapter 4. The conclusion andsuggestion from all over the study are presented in the last chapter.Consequently, the results of the programs SAP2000, STA4 and Ide-STATIC arecompared with each other and the program STA4 gives closer results to SAP2000 than theother.