Orta katlı betonarme yapıların deprem performansına sismik izolatörlerin etkisi
The effect of seismic isolators on the earthquake performance of mid-rise reinforced concrete structures
  1. Tez No: 954314
  2. Yazar: UĞUR DELİKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBE MERVE KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye Dünya'nın en aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Artan şehirleşmeyle birlikte nüfusun büyük çoğunluğu aktif deprem faylarının üzerinde kurulmuş olan şehirlerde yaşamaktadır. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7.8 ve 7.5 büyüklüğündeki depremler, 10 ilimizde önemli can kayıplarına ve büyük hasarlara sebep olmuştur. Gerçekleşen depremlerin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarında tünel kalıp sistemleri ile inşa edilmiş yapılarda meydana gelen hasarların diğer yapı sistemlerinde meydana gelen hasarlara göre daha az olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu tür yüksek şiddetli depremlerde sismik izolatör kullanımının yapı güvenliği açısından taşıdığı önem de bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında, tünel kalıp sistemi ile inşa edilen orta katlı betonarme yapıların deprem performansı ile karkas yapı sistemleri (kirişli döşemeli sistem ve asmolen döşemeli sistem) ile inşa edilen orta katlı betonarme yapıların deprem performansları izolatörlü ve izolatörsüz durumlara bağlı olarak karşılaştırılmıştır. Yapıların sonlu elemanlar modelleri ve analizleri ideCAD yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Deprem analizleri, tasarım spektrumuna dayalı Mod Birleştirme Yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Yerel zemin sınıfının, sonuçlar üzerindeki etkisini görebilmek amacıyla Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde yer alan beş farklı zemin sınıfına bağlı olarak analizler tekrarlanmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde tünel kalıp sistemi ile inşa edilen yapıların deprem performansının betonarme karkas yapı sistemleri ile inşa edilen yapılara göre daha iyi olduğu belirlenmiştir. Yapı maliyeti açısından değerlendirildiğinde ise kirişli döşemelerin daha avantajlı olduğu görülmüştür. Sismik izolatörlerin kullanılması durumunda yapısal tepkilerin tüm zemin sınıfları için önemli derecede azaldığı tespit edilmiştir. Sismik izolasyonlu yapıların hedeflenen performansı gösterebilmeleri için, maliyet-etkinlik analizi de göz önünde bulundurularak uzman yapı mühendisleri tarafından tasarlanmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located on the Alpine-Himalayan earthquake zone, one of the most active earthquake zones in the world. With increasing urbanization, the majority of the population lives in cities built on active earthquake faults. The 7.8 and 7.5 magnitude earthquakes centered in Kahramanmaraş, Pazarcık and Elbistan on February 6, 2023 caused significant loss of life and major damage in 10 provinces. In the damage assessment studies conducted after the earthquakes, it was determined that the damage in structures built with tunnel formwork systems was less than the damage in other structural systems. In addition, the importance of using seismic isolators in terms of structural safety in such high-magnitude earthquakes was once again revealed. In this thesis study, the earthquake performance of mid-rise reinforced concrete structures built with tunnel formwork systems and mid-rise reinforced concrete structures built with carcass construction systems (beam floor system and hollow block floor system) were compared depending on the conditions with and without isolators. Finite element models and analyses of the structures were performed with ideCAD software. Earthquake analyses were performed with the Mode Combination Method based on the design spectrum. In order to see the effect of the local soil class on the results, analyses were repeated depending on the five different soil classes included in the Turkish Building Earthquake Code. When the obtained results were examined, it was determined that the earthquake performance of the structures constructed with the tunnel formwork system was better than the structures constructed with reinforced concrete frame construction systems. When evaluated in terms of construction cost, it was seen that beamed floors were more advantageous. It was determined that structural responses were significantly reduced for all soil classes in the case of the use of seismic isolators. In order for seismic isolated structures to show the targeted performance, they should be designed by expert structural engineers, also considering the cost-effectiveness analysis.