YBaCuO ve BiPbSrCaCuO süperiletkenlerinin soğurma katsayılarının incelenmesi
The investigation of the absorption coefficient of YBaCuO and BiPbSrCaCuO superconductors
- Tez No: 182958
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
YBa2Cu3O7 ve Bi1,7Pb0,3Sr2Ca2Cu3O10 süperiletkenlerinin farklı katıhal şekilleri (tozkarışım, kalsine edilmiş ve sinterlenmiş) ve Y2O3, BaCO3, CuO, Bi2O3, PbO, SrCO3 veCaO bileşikleri ve Ca, Cu, Sr, Y, Ba, Pb ve Bi saf elementleri için kütle soğurmakatsayıları 57,5, 59,5, 65,2, 74,8, 77,1, 87,3, 94,6, 98,4, 122 ve 136 keV enerjilerde241belirlendi. Numuneler Am radyoaktif kaynağından yayılan 59,5 keV'lik fotonlara ve57 57Co radyoaktif kaynağından yayılan 122 ve 136 keV'lik fotonlara ve ayırca Coradyoaktif kaynağı kullanılarak uyarılan Ta, Bi2O3 ve (CH3COO)2UO22H2Onumunelerinin ikincil kaynak olarak kullanılmasıyla elde TaKα1, TaKβ1, BiKα2, BiKα1,BiKβ1, UKα2, ve UKα1 (57,5, 65,2, 77,1, 74,8, 87,3, 94,6 ve 98,4 keV) enerjili X-ışınlarınamaruz bırakıldı. Numunelerden geçen fotonlar rezülasyonu 5,9 keV'de 0,16 keV olanSi(Li) dedektörü ve buna bağlı çok kanallı analizör kullanılarak sayıldı. Deneysel olarakelde edilen kütle soğurma katsayıları yardımıyla YBa2Cu3O7 ve Bi1,7Pb0,3Sr2Ca2Cu3O10süperiletkenlerinin farklı katıhal şekillerinin etkin atom numaraları ve elektronyoğunlukları hesaplanarak teorik değerleri ile karşılaştırıldı. Elde edilen deneyseldeğerlerin teorik değerler ile uyum içinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Mass attenuation coefficients of different solid state (nonreacted agent, calcined andsintered) of YBa2Cu3O7 and Bi1,7Pb0,3Sr2Ca2Cu3O10 superconductors, Y2O3, BaCO3, CuO,Bi2O3, PbO, SrO3 ve CaO compounds, and Ca, Cu, Sr, Y, Ba, Pb ve Bi elements have beendetermined at 57,5, 59,5, 65,2, 74,8, 77,1, 87,3, 94,6, 98,4, 122 ve 136 keV energies.241The samples have been irradiated with 59,5 keV photons, emerged from Am, and57122, 136 keV from Co radiactive sources. Also, superconductor samples have beenexcited with TaKα1, TaKβ1, BiKα2, BiKα1, BiKβ1, UKα2 and UKα1 X-rays (57,5, 65,2, 77,1,74,8, 87,3, 94,6 ve 98,4 keV energies) from Ta, Bi2O3 and (CH3COO)2UO22H2O57secondary sources which were irradiated by Co. Photons passed through from thesamples have been counted with a Si(Li) dedector, whose resolution is 0,16 keV at 5,9keV, using multichannel analyzer system.The effective atomic numbers and electron densities of different solid state ofYBa2Cu3O7 and Bi1,7Pb0,3Sr2Ca2Cu3O10 superconductor samples have been calculatedusing the values of the mass attenuation coefficient of these samples obtained from theexperiments, and compared with theoretical values. In the comparision, it has been shownthat there are good agreement with experimental and theoretical values.