Nd katkılı YBaCuO süperiletken üretimi ve karakterizasyonu
Nd dopped YBaCuO superconductor fabrication and characterization
- Tez No: 341553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA DENİZ YAKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde katıhal reaksiyon yöntemi kullanılarak Y yerine Nd katkılı YBCO süperiletkeni üretilmiştir. Y1-xNdxBa2Cu3Oy (x=0.0, 0.1, 0.3, 0.5, 0.7, 1.0) şeklindeki kompozisyonlar hazırlanmıştır. Nd katkısının YBCO bileşiğinin elektriksel ve manyetik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Üretilen örneklerde Nd katkılanması YBCO süperiletkeninin Tc değerini arttırdığı ve katkılama ile malzemenin diamanyetik-paramanyetik faz geçişi gösterdiği görülmüştür. Tüm örnekler kritik akım yoğunluğunun manyetik alana bağlı değişimi grafiğinde pik etkisi veya balık kuyruğu davranışı gözlenmiştir. Ayrıca Nd katkılanması YBCO `nun tersinmezlik alanını arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, YBCO superconductor which doped Nd instead of Y, have been produced by using the method of solid state reaction. The compounds which have been the form of Y1-xNdxBa2Cu3Oy (x=0.0, 0.1, 0.3, 0.5, 0.7, 1.0) have been prepared. The effect of electronic and magnetic properties of YBCO composite contribution of Nd were investigated. It was seen, Tc values of YBCO superconductor rised with doping Nd and material which doped Nd showed paramagnetic-diamagnetic phase transition. All examples are based on the intensity of current critical magnetic field variation was observed in the peak effect or fishtail behavior. It also was seen irreversibility field of YBCO rised with doping Nd.