Banka yapılarında cephe kurgusu üzerinde bir inceleme: Trabzon merkez şubeleri örneği
A research on facade installations in bank buildings: Centre department case in Trabzon
- Tez No: 182979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bankalar, ekonomi ile direk ilişkili bir o kadarda halkla iç içe kuruluşlardır.Kuruldukları günden bu güne dev adımlarla gelen bankacılık sektöründeki anlayış değişimi,banka yapılarının işlevsel çözümlerine ve cephelerine de yansımış durumdadır. Her bankakendi kimliği ile kullanıcılarına hizmet verme ve diğer bankalardan üstün olduğu imajınıoluşturmak istemektedir. Kullanıcılara sunulan konfor ve görsellik artık bankalarınvazgeçilemez unsurları olmuştur.Bu çalışmada banka yapılarının cephe kurgusu değerlendirilmeye çalışılmıştır.Araştırma alanı olarak Trabzon'daki merkez şubeler seçilmiştir. Son yıllarda kentmerkezlerinin karakterini belirleyen banka yapıları, ilerleyen teknoloji olanakları ve rekabetanlayışındaki hızlı değişimle birlikte cephe tasarımlarında önemli değişimler yaşamaktadırlar.Birinci bölümde, problem tanıtılmakta, konunun öneminden bahsedilmektedir.kinci bölümde, bankacılık, banka yapıları ve gelişimleri hakkında bilgi verilecek,banka yapılarının tasarımlarını etkileyen kriterler açıklanmakta, banka yapılarında görselkimlik, algı, cephe algısı kavramları yer almakta ve araştırmanın yöntem ve teknikleriaçıklanmaktadırÜçüncü bölümde, yapılan çalışmalar sonucu elde edilen bulgular yer almaktadır.Dördüncü bölümde, elde edilen bilgiler irdelenmektedir.Beşinci bölümde, çalışmanın sonucu yer almaktadır.Çalışmada kullanılan resimler ?resimlerim? dosyasında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banks are institutions which are related to economy directly and also are within thecommunity. Understanding change in banking sector came with big steps from theirestablished day today has reflected to functional solutions of bank buildings and their facadestoo. Every bank wants to service their users with own identity and to make up image that issuperior from other banks. Comfor and visuality served to users has been essential elementsof banks.In this study, facade installation of bank buildings have been evaluated. As a syudycase, centre departments in Trabzon have been choosen. Bank buildings which are determinedcharacters of city centers in recent years have been lived important changings in facadedesigns with together developing technology possibilities and rapid changing in competitionunderstanding.In chapter one, problem has been introduced and mentioned importance of subject.In chapter two, knowledge has been given about banking, bank buildings and theirdevelopments; criterions which effect bank buildings's designs have been explained, visualidentity, perception, facade perception concepts in bank buildings have been involved andmethods and technics of research have been explained.In chapter three, the findings as a result of the studies are included.In chapter four, knowledges which were collected have been examined.In chapter five, the results of the study have been included.All the pictures which have been used are in ?resimlerim? file.