Enerji kaynakları ve Doğu Karadeniz'in hidroelektrik potansiyel dengesi etüdü
Energy sources and hydroelectric potential balance study of East Black Sea region
  1. Tez No: 182980
  2. Yazar: MUSTAFA AKDOĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR ÖNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Enerji tüketimi, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin en önemli ölçütü olarak kabuledilmiştir. Enerji tüketimi durmadan artmakta ve gelecekte de artmaya devam etmektedir.Bugün sahip olduğumuz uygarlık düzeyini korumak ve rahat yaşamın devamını sağlamakiçin enerji tüketmek zorunda olmamız bir gerçektir. Fakat, Türkiye kalkınma, nüfus artışı vesanayileşme nedeniyle artmakta olan enerji talebini karşılamakta güçlük çekmektedir. Butalebi karşılamak için mevcut enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasıgerekmektedir.Bu tez çalışmasında enerji kaynaklarının tanımları, potansiyelleri ile elektriküretimindeki maliyetleri araştırılmıştır. Doğu Karadeniz Bölgesi'nin su potansiyelindenüretilebilecek brüt elektrik enerjisi miktarı hesaplanmıştır. Ayrıca hesaplanan mevcut brütelektrik enerjisi potansiyeli belirli oranlarda gelecek yıllardaki tüketim potansiyeli ilekarşılaştırılmıştır.Tez çalışmasının sonunda, Türkiye'nin mevcut hidroelektrik enerji potansiyeli,gelecekteki elektrik enerjisi ihtiyacı, yapılabilecek olan çözümler, sonuçlar ve önerileranlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy consumption has been accepted as the most important criterion of thecountries?s developing levels. It has been increasing constantly and it has been continuing toincrease in the future too.It?s a fact that we have to consump energy to protect the civilization level which wehave and provide the continuing of comfort life. But, Turkey has been having difficulty ingetting to the energy demand that is increasing by reason of improvement, increase inpopulation and industrialization. To get this demand, it is necessary to be used the presentenergy sources effectively.In this thesis study, the costs at the electric production with the definitions, potentials,of energy sources have been researched. The gross electric energy amount which can beproduced from water potential in the East Black Sea Region has been calculated. Beside;the present calculated gross electric energy potential has been compared with theconsumption potential in the coming years at the certain proportions.At the end of this thesis, Turkey?s the present hydroelectric energy potential, the needof electric energy in the future, solutions, results and suggestions which can be done havebeen explained.