Sinop Ayancık yöresi kayın (Fagus orientalis Lipsky.) ormanları altındaki ölü örtü ve toprakların bazı fiziksel ve fiziko-kimyasal özelliklerinin araştırılması
Investigation of some physical and physico-chemical properties of litter cover and soil under beech (Fagus orientalis Lipsky.) stands in Sinop - Ayancık
- Tez No: 183009
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sinop-Ayancık yöresinde yapılan bu çalışma ile Doğu Kayını (Fagus orientalisLipsky.) altındaki ölü örtü ve toprak yapısının yükselti, bakı, eğim gibi konum etmenleriile bük kapalılığı ve Ortalama bük yaşı gibi bük özelliklerine bağlı değişimi araştırılmıştır.Bu amaçla araştırma alanında belirli bir yükselti kuşağından başlayarak örneklemealanları alınmıştır. Her örnekleme alanında 4 farklı noktadan ölü örtü ve açılan her toprakçukurunda ise 0-20 cm derinlik katından bir toprak örneği alınmıştır. Her örnek kendiiçinde 3 farklı katmana (L, F, H) ayrılarak, ölü örtü örnekleri alınmıştır. 69 örnek alandantoplam 69 adet toprak örneği ve 157 adet ölü örtü örneği üzerinde inceleme yapılmıştır.Araştırma alanından alınan toprak örnekleri üzerinde; tanelilik, pH ve organikmadde olmak üzere 3 adet toprak özelliği araştırılmıştır. Ölü örtü örneklerinde ise; ölü örtükalınlığı, fırın kurusu ağırlık, hacim ağırlığı, su tutma kapasitesi, tarla kapasitesi su miktarı,solma noktası su miktarı, elektriksel iletkenlik ve pH olmak üzere 9 özellik araştırılmıştır.Toplam ölü örtü miktarı 6675 kg/ha olarak bulunurken, ölü örtü ortalama su tutmakapasitesi % 567 olup buda hektarda yaklaşık olarak 38 m3 suyun tutulabileceğinigöstermektedir. Bu yaz kuraklığı dönemindeki su açığının karşılanması için de yeterli birmiktardırÖlü örtü özellikleri üzerinde yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre hacimağırlığının eğim; fırın kurusu ağırlık değerinin yükselti ve yaş; ölü örtü kalınlığının eğimve yükselti; elektriksel iletkenlik değerinin eğim ve yükselti; tarla kapasitesi su miktarınınkapalılık yaş ve yükseltiyle; solma noktasının eğim, kapalılık ve yükseltiyle yararlanılabilirsu miktarının ise bakı ve kapalılık ile ilişkili oldukları belirlenmiştir. Topraközelliklerinden ise pH üzerinde yükseltinin, organik madde üzerinde eğim ve kum, kil vetoz oranlarında ise sırasıyla yükselti ve bük yaşının istatistiksel olarak ilişkili olduklarısonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, variations of litter cover and soils under Beech stands in Sinop -Ayancık was investigated taking into account physiographic factors (elevation, aspect andslope) and stand characteristics (canopy coverage and stand age)With this aim, sample plots were taken at various elevations. At every sample sitefour litter cover being at different points and one soil sample (0-20 cm depth) werecollected. While litter cover samples were collecting, every sample was distinguish intothree layers as L, F, H. Total 69 soil samples and 157 litter covers from 69 sample plotswere investigated.For soil samples, pH, organic matter and soil texture was investigated. For littercover samples, nine different caharacteristics such as pH, Electrical conductivity, owendry weight, bulk density, water hold capacity, moisture equivalent, available moisture,permanent wilting percantage was investigated.While total amonut of forest floor was 6675 kg/ha, average water hold capacity wasfound as 567 %. This amount equals 38 m3/ha water and helps to meet deficit of wateraccuring in summer.According to statistical analysis conducted on litter covers, These properties andfactors is correlated with each other: Bulk density with slope; owen dry weight withelevation and stand age; litter cover thickness with slope and elevation; electricalconductivity with slope and elevation; moisture equivalent with canopy coverage, standage and elevation; permanent wilting percantage with slope, canopy coverage andelevation; available moisture with canopy coverage and aspect.According to results of soil samples statistical analysis; ph correlated withelevation, organic matter correlated with slope and percantage of sand, clay and silt iscorrelated with elevation, avarege stand age.