Odunsu materyal kullanımının polyester esaslı (mermerit) levhaların bazı teknolojik özelliklerine etkisi
Effect of wood materials use on some of the properties polyester based panels
- Tez No: 183011
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Odun Plastik Kompozitleri (OPK), odun ile plastik malzemenin olumlu özelliklerinin biraraya getirildiği bir üründür. Elde edilen iyi özellikler sayesinde OPK pek çok kullanım alanlarındakullanılabilmektedir.Bu çalışmada, OPK'nin genel özelliklerinin yanı sıra, saf termoset polyester levha ile odunsumateryal kullanılarak üretilen polyester esaslı levhaların fiziksel, mekanik ve bazı yüzey özellikleriincelenmiştir.OPK levhalarının fiziksel ve mekanik özellikleri üzerinde, farklı elek boyutlarındaki odunsumateryalin ve kullanım oranlarının etkili olduğu belirlenmiştir.OPK levhaların fiziksel ve mekanik özelliklerinin, saf polyester levhalara göre daha düşükolduğu belirlenmiştir. Fakat OPK'ların fiziksel ve mekanik özellikleri yongalevha, MDF ve OSBgibi kompozit levhalara göre daha yüksektir.Artan odunsu materyal kullanım oranı; levhaların, birim hacim ağırlık, kalınlık artışı, su alma,eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve vida tutma direnci gibi fiziksel ve mekaniközelliklerini olumsuz yönde etkilemiştir. Ancak yüzey özellikleri üzerine etkisinin olmadığıbelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wood plastic composite (WPC) is a product combining useful properties both wood andplastic material. By means of obtaining the best properties, WPC can be used in many applications.In this study, it was investigated physical, mechanical and some surface properties of puretermoset polyester panels and polyester based panels produced by using wood materials. Also,general properties of WPC were defined.It was determined that effect of wood materials with different screen size and its proportionof use on physical, mechanical and surface properties.Physical and mechanical properties of WPC panels were lower than those of pure polyesterpanels. But they had higher physical and mechanical properties in contrast to wood compositepanels such as Particleboard, MDF, and OSB.It was determined that the increasing proportion of wood materials adversely influencedpanel properties such as specific gravity, thickness swelling, water absorption, Modulus of Rapture(MOR), Modulus of Elasticity (MOE) and screw holding power, but the surface properties was notinfluenced from wood addition ratio.