Türkiye'nin Doğu Karadeniz sahillerinin üst infralittoral zonundaki nereidae (polychaeta-annelida) türlerinin dağılımı
Distribution of nereidae (polychaeta-annelida) along the Turkish Eastern Black Sea coast on upper infralittoral zone
  1. Tez No: 183012
  2. Yazar: ERTUĞRUL AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MUTLU GÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye'nin Doğu Karadeniz sahillerinin Üst-İnfralittoral zonunda ki Nereidae(Polychaeta-Annelida) üyelerinin dağılımını belirlemek amacıyla Doğuda Artvin, BatıdaTrabzon arasında kalan bölgeden 7 istasyon seçilmiş ve bu istasyonlardan 168 bentik örnekalınmıştır. Belirtilen bölgelerde örnekleme serbest dalış yöntemiyle kuadrat kullanarakyapılmıştır.Örneklerin kalitatif ve kantitatif analizleri sonucunda 3 genus, 6 tür ve bunlara ait72908 birey tespit edilmiştir. Araştırma sahasının genelinde Nereis zonata, Platynereisdumerilii en yüksek baskınlık ve frekans indeks değerlerine sahip Nereidae türleridir.İncelenen biotoplar arasında Jania rubens en fazla tür sayısına ve çeşitlilik indeksdeğerine, Mytilus galloprovincialis is en az tür sayısına ve çeşitlilik indeks değerinesahiptir.
Özet (Çeviri)
In order to encounter Nereidae (Polychaeta-Annelida) species distributed along theTurkish Eastern Black Sea coast on upper Infralittoral zone, a total of 168 benthic samplesfrom the 7 station between Artvin and Trabzon was collected and analysed both in terms ofqualitative and quantitative aspects. Samplings were performed by free diving.As a result, 3 genera, 6 species and 72908 individual were determined. In theinvestigated area, Nereis zonata, Platynereis dumerilii were highest dominance andfrequency index values. Of the biotopes examined, Jania rubens was characterized byhighest number of species and diversity index values, whereas Mytilus galloprovincialis bythe lowest number of species and diversity index values.