Doğu Karadeniz Bölgesi Onosma L. (boraginaceae) taksonlarının morfolojik ve palinolojik yönden incelenmesi
Morphological and palynological features of Onosma L. (boraginaceae) taxa distributed in black sea region of turkey
- Tez No: 183010
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN BEYAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, Onosma L. (Boraginaceae) cinsine ait 19 takson morfolojik vepalinolojik yönden incelenmiştir.ncelenen bitki materyalleri araştırma alanı olarak belirlenen Doğu KaradenizBölgesi'nden 2003-2006 yıllarında ve taksonların vejetasyon dönemlerinde yapılan araziçalışmalarında toplanmıştır.Morfolojik incelemeler herbaryum örnekleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Gövdeözellikleri, yaprak şekilleri ve tüylenme tipleri ile çiçek ve meyve şekilleri morfolojikolarak taksonların teşhisinde kullanılan önemli karakterlerdir.Polenler apertür şekli ve sayısı bakımından trikolporat'tır. Polen şekilleri bakımındanise prolat, prolat sferoid ya da subprolattır. Kolpuslar oldukça uzun, sınırları belirgin, uçlarısivridir. Ekzin strüktürü pertektat, ornamentasyonlsrı ise granulat-perforattır, verrukat,psilat karakterlidir.Taksonlara ait polen ve tür tanımları yapılmış, teşhis anahtarları verilmiştir. Polenlerinpolar eksen, ekvatoral eksen ve Amb çap uzunluk değerlerine ait dal yaprak grafikleriçizilmiştir.Çalışmadan elde edilen morfolojik ve palinolojik veriler ilk defa nümerik taksonomidekullanılmıştır.Onosma cinsine ait 19 taksonun morfolojik ve palinolojik olarak incelenmesi sonucutür ayrımında yararlı olabilecek ilave karakterler ( stilusun çiçek ve meyvedeki boyu, Ambçapı, polar ve ekvatoral eksen uzunlukları, P/E oranı v.s) belirlenerek sistematik açıdanproblemli taksonların tanımları belirgin hale getirilmiştir. O. liparioides bölde için yenikayıt olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 19 Onosma L. (Boraginaceae) taxa were examined in terms ofmorphological and palynological features.Plant materials, used in this study, were collected in the years between 2003-2006from Black Sea Region, the vegetation periods Onosma L. taxa.Features of stem, leaves shapes, feathers, flowers and fruit shapes are very importantamong the morphologically examined traits for precise identification of the taxa.From point of aperture shape and number of view, pollen grains are tricolporatae. Alsoaccording to pollen type are prolatae, prolatae sphaeroidal or subprolatae. Colpi are long,their limits are distinct and terminals of colpi are acute. Exine structure is eutectate andornamentation is granulate-perforate.Pollen and taxon definitions, of examined Onosma L. taxa have been done. Besides,pollen and taxonomical identification keys were given. Boxplot grapghics of polar axis,equatorial axis and Amb measures have been drawn.At the results of morphological and palynological studies of 19 taxa of Onosma, someadditional characters, which are useful in the identification of the taxa with systematicalproblems, became definite and closed taxa were precisely differentiated. O. liparioides wasdetermined as new records for the area.