Gemi kaynaklı kirleticiler ve Trabzon limanına gelen bazı gemilerin atıksularının incelenmesi
Pollution caused by ships and waste waters of some ships coming Trabzon seaport are searched, and effects on sea environment are determined
- Tez No: 183016
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHAMMET BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Küreselleşen dünyamızda ülkeler ve kıtalararası ulaşımın önemi gittikçe artmakta vedaha ekonomik olması nedeniyle deniz taşımacılığı tercih edilmektedir. Ancak diğerulaştırma sistemlerine göre çok ekonomik olan deniz taşımacılığı, denizlerde meydanagelen bazı problemleri de beraberinde getirmektedir. Deniz taşımacılığı ve taşımacılıkkaynaklı atıklar denizlerdeki toplam kirliliğin %20 sini oluşturmaktadır.Gemi kaynaklı deniz kirlenmesi, gemilerin rutin faaliyetlerinden ve kaza sonucuoluşur. Rutin faaliyetler sonucu oluşan kirlenmede, gemiler uluslararası kurallarauymaksızın atıklarını denizlere boşaltmaktadır. Kaza sonucu oluşan kirlenmede tanker vetehlikeli yük taşıyan gemilerin deniz çevresinde oluşturduğu kirlilik önemli problemleryaratmaktadır. Gemi kaynaklı kirleticiler deniz canlılarına zarar vermekte, insan sağlığınıdolaylı olarak etkilemekte, denizlerin çeşitli amaçlar için kullanım olanaklarınısınırlamaktadır.Bu çalışma ile, gemilerden kaynaklanan kirlenme çeşitleri, oluşum tipleri, sintinebalast ve evsel nitelikli atık sulardan kaynaklanan kirlenmenin tanımlanması, çözümönerileri, çevresel etkileri, ulusal ve uluslararası hukuk açısından değerlendirilmesi ortayakoyulmuştur. Ayrıca Trabzon Limanının atık kabul tesisleri ayrıntılı olarak incelenmiş vebu tesislerin uluslararası standartlarda ve Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların KontrolüYönetmeliği'nde verilen Atık Kabul Tesisleri Yeterlik Kriterlerini sağlamadığıbelirlenmiştir. Yine çalışma kapsamında, Trabzon Limanına gelen gemilerden alınansintine suyu örneklerinde, pH, çözünmüş oksijen, askıda katı madde, yağ ve gres ilekimyasal oksijen ihtiyacı değerlerinin sırasıyla, 7.21-7.88, 4.10-4.50 mg/L, 0.5-21.80 g/L,6-17 g/L ve 688-700 mg/L arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the global world of today, the importance of connection between countries andcontinents is increasing and transportation by sea is preferred due to economical reasons,because it is very cheap with respect to other transportations systems. However, seatransportation causes some problems also. Sea pollution caused by the sea transportation isabout 20% of the total sea pollution.Sea pollution by ships are caused by daily activities and accidents. In daily activities,ships are unloading their churns without suiting international rules. Sea pollution byaccidents of tankers and ships with dangerous loads causes important problems. Seapollution by ships damages sea life, which effects human health indirectly, in addition itrestricts usage of sea for different purposes.In this study, pollution caused by ships, types of formation, definition of pollutioncaused by waste waters of bilge ballast and domestic usage, solution proposals,environmental effects, interpretations according to national and international law areexposed. In addition, Wasting Receiving Plants of Trabzon Port have been giveninvestigated in detailed and determined not to have capacity of Wasting Receiving Plantsas given in international standards and regulations of wasting control and getting wastingfrom ships. In this working, in the sample of bilge which was taken from ships in TrabzonPort was determined to vary ph, dissolved oxygen, suspended solid material, oil-grease oiland chemical oxygen requirement as in turn 7.21-7.88, 4.10-4.50 mg/L, 0.5-21.80 g/L,6-17 g/L and 688-700 mg/L.