İdrar mikroskobisinde karşılaşılan cisimlerin otomatik sınıflandırılması
Classification of microscopic images of urine sediments
  1. Tez No: 183015
  2. Yazar: SALİH GÖKHAN ÇAĞRI ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada amaçlanan, teorik görüntü işleme ve sınıflandırma tekniklerinin günlükhayatta ihtiyaç duyulan bir alana nasıl uygulanabileceğinin araştırılmasıdır. Bu amaçlaidrar mikroskobisinde karşılaşılan cisimlerin sınıflandırılması konusunda bir ön çalışmayapılmıştır.Çalışmayı günlük hayattan elde edilen bilgilerle beslemek amacıyla önceliklekonunun önemi, mevcut yöntemlerle nasıl yapıldığı, ne gibi zorlukları içerdiği vekarşılaşılan problemleri tespit etmek amacıyla hastanelerde çalışan laboratuar teknisyenlerive idrar mikroskobisi sonuçlarını değerlendiren klinisyenler ziyaret ederek konunun analiziyapılmıştır.Daha sonra mevcut teknolojiler araştırılmış ve bunların kullandıkları yöntemlergözden geçirilmiştir.Sonuçta yedi farklı cisimcik için bulunabilen örnek resimler öğrenme ve test grubuolarak ikiye ayrılmıştır. Belirli görüntü işleme teknikleri birer yöntem olarak belirlenereköğrenme grubuna uygulanmış, çıkan değerlerin oluşturduğu aralık cismin tanınmasında birkriter olarak kabul edilmiştir. Aynı yöntem test grubuna da uygulandığında çıkan sonuçlaragöre hangi cins cisim için hangi yöntemin daha ayırt edici olduğu, yöntemler arasındakifarklılıkların cisim sınıflandırmasını nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur.Başta da belirtildiği gibi bir ön çalışma mahiyetinde olan tezde ileri çalışmalar içingerekli rutinler hazırlanmış, belirlenen bir yöntemi tüm öğrenme ve test grubuna otomatikuygulayan ve çıkan sonuçları raporlayabilen bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate how to apply the theory of image processingand classification techniques on an all-day area where it is needed. For this purpose a pre-study on the classification of sediments seen in urine microscopy has been made.To feed the study with all-day data, the analysis of the theme has been made byvisiting the laboratory workers doing the job and the doctors using the results of urinemicroscopy and the importance, how it is done with current methods, what the difficultiesare and what kind of problems occur has been identified.After that, existing technology and the methods they use has been studied.At last, the pictures that could be found for seven different sediment has been dividedinto two group one of which was the learning group and the other one the testing group.Certain image analysis methods are bound together as applications and are applied to thelearning group, the range that the results form has been accepted as a criterion ondetermining the sediment. By using the result of applying the same applications to the testgroup, it has been discussed which applications are more deterministic for which kind ofsediments and how the differences between applications affect the classification of thesediments.As told before, since this is kind of a pre-study, the processes for further studies hasbeen prepared and a software where a defined application can be applied on the learningand testing group and the results reported has been developed.