Trabzon kenti konut ve site alanlarının floristik çeşitliliği
Floristic diversity of house and mass housing areas in Trabzon city
- Tez No: 183019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son zamanlarda kentlerin biyoçeşitliliği ve değişimleri ile ilgili yapılan çalışmalarartmaktadır. Özellikle floristik çeşitliliğe etki eden pek çok faktör olmakla birlikte, bufaktörlerin neler oldukları ve hangilerinin daha çok etkili olduklarının irdelenmesi ve budeğişimlerin gelecek için oluşturulacak planlamalarda nasıl kullanılabileceği üzerindearaştırmalara az rastlanmaktadır. Dolayısıyla bu tez çalışması kapsamında Trabzon kentiörneğinde, yerleşim alanlarını oluşturan konut ve site alanlarının bitki tür çeşitliliğiaraştırılmaktadır.Çalışmanın kuramsal kısmını oluşturan birinci bölümde, kent ve kentleşmekavramları, kentsel ekosistemler, kentsel yeşil alanlar ve önemi araştırılmıştır. Biyolojikçeşitlilik ve tür çeşitliliği ile kentsel yerleşim alanlarının floristik çeşitlilik bakımındandeğeri ve kentsel floristik çeşitliliğe etki eden faktörler hakkında bilgiler verilmektedir.Uygulama bölümünde, bitki türlerinin dağılımı ve tür zenginliği ile bitkilerindendrolojik özelliklerinin bağımlı değişkenlere göre değişimi incelenmiştir. Ayrıca, konutve site alan özellikleri ile floristik çeşitlilik arasındaki ilişkiler de irdelenmiştir. Yapılananaliz çalışmalarının değerlendirilmesiyle, konut ve site alanlarının floristik çeşitliliğinindeğeri ve belirlenen parametrelere göre ilişkileri ortaya konularak, peyzaj planlamalarındakentsel floristik çeşitliliğin kentin peyzaj değerini arttırmaya yönelik kullanılması gereğiüzerine öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, studies on urban biodiversity and species diversity are increasing, dealmainly with general aspects of diversity. But, specifically there are many other elementscomposing biodiversity which must be determined and evaluated for future landscapeplanning. It could be seen easily today that the city has a definite potential in terms ofbiodiversity. In this study, floristic diversity in some house and mass housing settlementsare selected for investigation in Trabzon city.In the first part which includes the theoretical section of the study, urban andurbanization concept, urban ecosystems, urban green spaces and theirs importance areinvestigated. Detailed information is given about biodiversity, floristic diversity and theimportance of floristic diversity of urban residential areas and the factors affecting urbanfloristic diversity.In the application part, species distribution, richness and dendrology and their changeaccording to dependent variables were examined. Additionally, the relationship betweenresidential land use type and plant species diversity have been examined. Finally somesuggestions have been made to stress the importance of urban floristic diversity onlandscape design and management toward to increase urban landscape value.