Kent çeperindeki TOKİ uygulamalarının planlama normları açısından değerlendirilmesi: Trabzon örneği
Evaluation of TOKİ applications i̇n urban fringe i̇n terms of planning norms: Trabzon case
- Tez No: 968606
- Danışmanlar: PROF. DR. CENAP SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Ülkemizde konut sorunundan en çok etkilenen alt ve orta gelir grubuna yönelik, kamu ve özel sektör farklı dönemlerde, çeşitli yöntemler kullanarak konut üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda 1984 yılında Toplu Konut İdaresi kurulmuştur. Bu kurum, 2004 yılında Arsa Ofisinin yetkilerini devralarak hazineye ait arazileri bedelsiz kullanma imkânına sahip olmuş ve kentlerde konut edinmede sorun yaşayan alt ve orta gelir gruplarına yönelik kent çeperlerinde, plan dışı alanlarda bulunan kırsal nitelikli arsalara yatırımlar yapmaya başlamıştır. Bu durum da kent çeperlerinde, plan bütünlüğünden uzak gelişim gösteren ve kentsel hizmetlerden yeterli şekilde yararlanamayan yerleşimlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu tez çalışması; kent çeperlerinde, orta ve alt gelir gruplarına yönelik üretilen TOKİ konutlarının, kentsel hizmetlerden konut çevresinde ve erişim mesafesinde yararlanabilme durumunun, alt ve orta gelir grubuna yönelik üretilen TOKİ konutlarının yine bu gelir grubu için konut değerinin erişilebilir olma durumunun ve TOKİ konutlarının kent ile ulaşım ilişkisinin incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın amacına yönelik literatür taraması yapılmış, 2018 ve 2024 yıllarında çalışma alanlarında anket ve görüşmeler yapılarak veri toplanmıştır. Anket ve görüşme verileri ile çalışma alanları Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği ve planlama normları kapsamında değerlendirilmiş, oransal ve yere dayalı erişilebilirlik yaklaşımları doğrultusunda konutların ekonomik erişilebilirlikleri incelenmiş ve toplu taşıma araçlarının ulaşım süresi ile sefer sıklıkları kapsamında erişilebilirlik düzeyleri tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda ise kent çeperlerinde gelişim gösteren toplu konut alanlarının yer seçimi kararları, kentsel hizmetlere erişilebilirlik, konuta erişilebilirlik ve ulaşım imkanları kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, the public and private sectors have produced housing for the lower and middle income groups, which are most affected by the housing problem, by using various methods in different periods. In this context, Mass Housing Administration was established in 1984. By taking over the powers of the Land Office in 2004, this institution had the opportunity to use the lands belonging to the treasury free of charge and started to invest in rural lands located in unplanned areas in the urban peripheries for the lower and middle income groups who have problems in obtaining housing in the cities. This situation has led to the emergence of settlements on the urban peripheries, which have developed far from the integrity of the plan and cannot benefit from urban services adequately. The aim of this study is to evaluate the mass housing developments for the low-and middle-income groups in terms of access to urban services and public transportation vehicles, and the affordability of the houses. A literature review was conducted for the purpose of the study, and data were collected by conducting surveys and interviews in the study areas in 2018 and 2024. With the survey and interview data, the study area was evaluated within the scope of the Spatial Plans Production Regulation and planning norms, the economic accessibility of housing was examined in line with proportional and location-based accessibility approaches, and the accessibility levels of public transport vehicles were determined within the scope of transport time and frequency of trips. As a result of the study, the site selection decisions of mass housing areas developed in the city peripheries were evaluated within the scope of accessibility to urban services, accessibility to housing and transport facilities.