GPS anteni faz merkezi parametrelerinin baz ölçüleriyle test edilmesi
Testing the phase center parameters of the GPS antennas regarding the baseline measurements
  1. Tez No: 183030
  2. Yazar: YASEMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GPS (Global Konum Belirleme Sistemi) yeterli hassasiyeti sağladığından yerseljeodezik yöntemlerin yerine kullanılır. Yersel ölçü yöntemlerinde olduğu gibi GPS ölçüyöntemini de etkileyen birçok hata kaynağı mevcuttur.Bu çalışmada GPS ölçülerini etkileyen anten faz merkez hatası incelenmiştir. GPSantenlerinin faz merkezini tanımlayan parametrelerin zaman içerisindeki kullanımdandeğişip değişmediği araştırılmıştır. Bu amaçla test alanı olarak belirlenen K.T.Ü. Sahiltesislerinde iki pilye arasındaki baz uzunluğunu ve noktalar arasındaki elipsoidyüksekliğini inceleyecek şekilde arazi ölçü yöntemleri kullanılarak ölçüler yapılmıştır.Yapılan testlerde elde edilen baz uzunlukları karşılaştırılarak anten faz merkeziparametrelerinin baz uzunluğuna etkileri araştırılmıştır. Noktalar arasındaki elipsoidyükseklik farkları ile anten faz merkez parametreleri incelenmiştir.Sonuçta uygulanan bu yöntemin anten faz merkez parametrelerinin doğruluğunutest etmek için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the GPS ( Global Positioning System ) provides sufficient accuracy, it is usedinstead of local geodetical methods. As for local measurement methods, there are severalsource of errors affecting the GPS measurement method as well.In this study, the antenna phase center error affecting the GPS measurements havebeen reviewed. It has been investigated if the parameters defining the GPS antenna phasecenter are changing in time. For this purpose, measurements have been carried out by usingfield measurements methods by observing base length between two pillars and elipsoidheight between points specified as test field at the K.T.Ü. coast facilities.Comparing the base lenghts obtained from the tests, affects of antenna phase centerparameters to the base length are investigated. Elipsoid height differences between thepoints and antenna phase center parameters have been reviewed.Finally, it is concluded that this applied method can be used to test corrections ofthe antenna phase center parameters