Rize ili ve ilçelerindeki doğal gamma radyoaktivite düzeyinin belirlenmesi
Measurement of natural radioactivity level in Rize-centre and towns of Rize
- Tez No: 183031
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ TURAN OKUMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Rize ili ve ilçelerindeki doğal gama radyoaktivite seviyelerininbelirlenmesi amaçlandı ve gerçekleştirildi. Çalışmadaki ölçümler InSpector1000 markaportatif gama dedektörü ile alındı.Rize ili ve ilçelerinde belirlenen istasyonlarda belirli periyotlarda düzenli olarakölçümler alındı. Alınan ölçümlerdeki spektrumlar Genie-2000 programı yardımıyla analizCs ve 40 K radyoaktif çekirdeklerinin238 232 137edildi. Rize ili ve ilçelerinin U, Th ,ortalama doğal gama radyoaktivite değerleri tayin edildi. Bu radyonüklidlerin aktivitedeğerleri ve soğurulan doz eşdeğerleri hesaplandı.238Sonuçlar grafik ve tablolar halinde verilerek tartışıldı. Ortalama aktivite değerleri U,Cs ve 40 K radyonüklidleri için sırasıyla (0,076 ± 0,024 ) µCi, (0,136 ± 0,020 )232 137Th ,µCi, (0,038 ± 0,006 ) µCi , (0,152 ± 0,061 ) µCi bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of natural gamma radioactivity in Rize and its towns (Ardeşen,Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Hemşin, kizdere, yidere, Kalkandere, Pazar)have been determined. The measeruments in the study have been obtained by portablegamma detector InSpector1000.Data have been collected regularly from previously determined stations in Rize and itstowns. The spectrums obtained in the measurements were analyzed by the programmeGenie-2000. First, we determined the average level of natural gamma radyoactivity ofCs , 40 K radioactivite nuclides in Rize and its towns. Then, activity level238 232 137U, Th ,and absorbed dose equivalence of the radionuclides were calculated.The results have been presented by graphics and tables. Average activity levelsdetermined were (0,076 ± 0,024 ) µCi, (0,136 ± 0,020 ) µCi, (0,038 ± 0,006 ) µCi,Cs and 40 K radionuclides, respectively.238 232 137(0,152 ± 0,061 ) for U, Th ,