Antalya şartlarında ikinci ürün olarak ekilebilecek silajlık hibrit mısır çeşitlerinin bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Some agricultural characters of hybrid slage maize varieties as a second crop in antalya
- Tez No: 183108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TAMKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZYüksek Lisans TeziANTALYA ŞARTLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK EKİLEBİLECEKSİLAJLIK HİBRİT MISIR ÇEŞİTLERİNİN BAZI TARIMSAL ÖZELLİKLERİNİNBELİRLENMESİDuran ŞİMŞEKSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarla Bitkileri Anabilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇ2006, Sayfa: 54Jüri: Prof. Dr. Mevlüt MÜLAYİMYrd. Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇYrd. Doç. Dr. Ramazan ACARAraştırmada silajlık olarak 10 adet hibrit mısır (BT-M-12 x BT. M-B, BT-M-30 x BT.M-B, BT-M-46 x BT. M-B, BT-M-71 x BT. M-B, BT-M-124 x BT. M-B, BT-M-149 x BT.M-B ve BT-M-159 x BT. M-B, OSSK-644, Arifiye ve MAT-97) çeşit ve çeşit adayı 2005yılında Antalya Ekolojik şartlarında ikinci ürün olarak yetiştirilmiştir. Deneme ?TesadüfBlokları Deneme Desenin?de dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada bitki boyu,yaprak sayısı, sap kalınlığı, yaprak oranı, ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, tepe püskülüçıkış süresi, vejetasyon süresi, yeşil ot verimi, kuru madde oranı, kuru madde verimi, hamprotein oranı ve ham protein verimine ilişkin veriler alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre,hibrit mısır çeşitlerinin yeşil ot verimleri 7773.81 kg/da (BT-M-71 x BT.M-B) - 13297.62kg/da (BT-M-159 x BT.M-B), kuru madde oranı % 18.99 (BT-M-12 x BT.M-B) - % 20.93(OSSK 644), kuru madde verimleri 1496.97 kg/da (BT-M-71 x BT.M-B) - 2689.92 kg/da(BT-M-159 x BT.M-B), ham protein oranları % 2.36 (MAT-97) - % 2.76 (BT-M-71 x BT.M-B), ham protein verimleri 214.32 kg/da (BT-M-71 x BT.M-B) - 321.82 kg/da (BT-M-159 xBT.M-B) arasında değişmiştir. Bu araştırmada, ?BT-M-159 x BT.M-B? çeşidi Antalyaekolojik şartlarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek çeşit adayı olarak görülmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Silajlık Hibrit Mısır, Yeşil Ot Verimi, Kuru Madde Verimi,Ham Protein Verimi ve Tarımsal Özellikler
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisSOME AGRICULTURAL CHARACTERS OF HYBRID SLAGE MAIZE VARIETIESAS A SECOND CROP IN ANTALYADuran ŞİMŞEKSelçuk UniversityGradutate School of Natural and Applied ScienceDepartment of AgronomySupervisor: Assist. Prof. Dr. Ahmet TAMKOÇ2006, Page: 54Jury: Prof. Dr. Mevlüt MÜLAYİMAssist. Prof. Dr. Ahmet TAMKOÇAssist. Prof. Dr. Ramazan ACARIn this study, ten varieties and varieties-to-be of hybrid maize (BT-M-12 x BT. M-B,BT-M-30 x BT. M-B, BT-M-46 x BT. M-B, BT-M-71 x BT. M-B, BT-M-124 x BT. M-B,BT-M-149 x BT. M-B ve BT-M-159 x BT. M-B, OSSK-644, Arifiye ve MAT-97) weregrown as second crop in the 2005 growing season in the ecological conditions of Antalya. Theexperiment was designed with ?Randomized Complete Blocks Designed? with fourreplications. In the research, plant height, leaves per plant, stem diameter, leaf / stem ratio,leaf ratio, first ear height, ear length, flowering period, vegetation period, forage yield, drymatter ratio, dry matter yield, protein ratio and crude protein yield were determined.According to the results, green forage yields of hybrid maize varieties were 77.7 t/ha (BT-M-71 x BT.M-B)-133.0 t/ha (BT-M-159 x BT.M-B), dry matter ratio were 18.99 % (BT-M-12x BT.M-B) - 20.93 % (OSSK 644), dry matter yield were 15.0 t/ha (BT-M-71 x BT.M-B) -26.9 t/ha (BT-M-159 x BT.M-B), crude protein rates were 2.36 % (MAT-97) - 2.76 % (BT-M-71 x BT.M-B), and crude protein yields were 2.1 t/ha (BT-M-71 x BT.M-B)-3.2 t/ha(BT-M-159 x BT.M-B) respectively. This research suggests that ?BT-M-159 x BT.M-B? canbe grown as second crop under the ecological conditions in Antalya.KEY WORDS: Silage Hybrid Maize Varieties, Green Forage Yield, Dry Matter Yield, CrudeProtein Yield and Agricultural Characters