Çiğneme sırasında dişlerdeki restorasyonlarda oluşan aşınmaların üç boyutlu bir ölçme sistemi ile ölçülebilirliğinin araştırılması
Analysis of measurability for measurement of dental restoration wear during mastication with a three dimensional measurement system
- Tez No: 183207
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN SELÇUK HALKACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Makine Mühendisliği, Dentistry, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada dişlere yapılan dolgu materyallerinin çiğneme sırasındakiaşınmalarının ölçülmesi için optoTOP-HE 3B optik ölçme sistemininkullanılabilirliği araştırılmıştır. Dolgulardaki aşınmanın saptanması için pratik olarakuygulanabilir bir in vivo yöntem önerilmiştir. Aşındırma için hastalardan alınangerçek dişleri kullanarak çiğneme durumunda dişlerde ve dolgularda oluşacakaşınmaları belirleyecek şekilde tasarlanmış bir simülatör kullanılmıştır.Aşınmış ve aşınmamış örneklerin çakıştırılması için paslanmaz çelikten imaledilen bir 3B referans gövdesi tasarlanmıştır. Çiğneme düzlemine dik yerdeğiştirmeler aşınma olarak ölçülmüştür. Önerilen yöntemle, her noktaya aitaşınmaların gösterildiği renk dağılım grafikleri yanı sıra, en büyük, en küçük veortalama aşınma, aşınmaların standart sapması, istenen bölgeye ait aşınma hacmi dehesaplanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study is studied that usability of opto TOP-HE 3D opticalmeasurement system used to measure wear in restoration materials that occurs duringmastication. An in vivo method which can be put in practice is proposed to determinethe wear in restoration materials. A simulator designed to be able to specify the wearin restoration materials and teeth during mastication was used in the wearexperiments by original teeth from patients.A stainless steel 3D reference body was designed to register worn andunworn specimens. The vertical differences according to normal of the chewingplane were measured as wear. With the proposed method, as well as color map of allpoints can be found , the wear volume belongs to the selected region, maximumwear, minimum wear, average wear and standard deviation of wear can be calculated