Süt endüstrisi atıksularının arıtımında ardışık kesikli reaktör (SBR)'de hareketli biofilm uygulaması
The use of hybrid media in sequencing batch reactor for the treatment of dairy wastewater
- Tez No: 183240
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLGEHAN NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ardışık Kesikli Reaktörler de (AKR), doldur- boşalt sistemine göre çalışan, havalandırmave çöktürme işleminin aynı tankta gerçekleştiği bir aktif çamur modifikasyonudur. Aktifçamur sisteminde rastlanan en önemli problemlerden birisi sistemin zamanla artan organik vehidrolik yüklemeleri dengeleyememesidir. Bu da sistem veriminin düşmesine nedenolmaktadır. Bu problemin çözümü için ise son zamanlarda ek inşaat maliyeti gerektirmeksizinsistem verimini artırabilecek olan sentetik taşıyıcı malzemeler kullanılmaya başlamıştır.Bu çalışmada; süt endüstrisi atıksularının arıtımı amacıyla laboratuar ölçekli 3 adet AKRkullanılmıştır. Reaktörlerin 2 tanesi farklı sentetik taşıyıcı malzemeler ile doldurulmuştur.3.'sü ise klasik AKR olarak çalıştırılmış ve sistem performansları karşılaştırılmıştır.Kullanılan atıksu ise bir süt endüstrisinin üretim proseslerinden alınan atıksuların belirlioranlarda karıştırılmasıyla elde edilen kompozit numunedir.Çalışmada reaktörler içerisinde pH, sıcaklık, Ç.O. ölçümleri, kompozit atıksu ve çıkışatıksu numunelerinde ise KOİ, filtrelenmiş KOİ, NO3-N, NH4-N, PO4, TN, AKM, UAKManalizleri yapılmıştır. Hidrolik bekleme süresi (HRT) 8 gün, çamur yaşı (Ó¨c) 5 gün olacakşekilde her 3 reaktörde de aynı HRT, SRT ve organik yüklemelerde çalışılmıştır. Kullanılansüt endüstrisi atıksuyunun KOİ değeri ortalama olarak 17750 mg/L'dir. Klasik AKR'de KOİgiderim verimi %66, kaldnes taşıyıcı malzemeli AKR'de %75, linpor taşıyıcı malzemeliAKR'de %56 olduğu gözlenmiştir. AKR, kaldnes taşıyıcı malzemeli AKR ve linpor taşıyıcımalzemeli AKR'de TP giderimi ise sırasıyla %88, 94 ve 86 olmuştur.Kladnes taşıyıcı malzemeli AKR'nin klasik AKR'ye göre organik madde gideriminde vemalzeme üzerinde biokütle oluşumunda daha başarılı olduğu gözlendi. Linpor taşıyıcımalzemeli AKR'de ise Kaldnes taşıyıcı malzemeli AKR'ye göre malzeme üzerinde biokütleoluşumu daha düşük seviyelerde kalmıştır. Bunun birçok nedeni olmakla birlikte en önemlinedeni sentetik taşıyıcı malzemelerin porozitelerinin ve yüzey özelliklerinin farklı olmasıdenilebilir.
Özet (Çeviri)
Sequencing Batch Reactors (SBR) is a modification of activated sludge process in awhich aeration and sedimentation are carried out in a same tank. One of the most importedproblems in activated sludge system is that it can?t balance rising organic and hydraulicloadings. Owing to this, there is lach of productivity. To solve this problems, lately hybridmedia which can increase the productivity of system without additional construction coststarted being used.In this research 3 laboratory scale SBR was used so that we treat the wastewater of dairyindustry. The two of reactors are filled with different hybrid media. The third one is run asclassical SBR and all the system performances are compared.The wastewater that was used is a composed sample obtained from a mixture withcertain proportions of wastewaters taken from Aygın Süt A.Ş. dairy industry?s productionprocesses.In the research pH, temperature, D.O. measures, composed wastewater analyses wasmaden in reactors. COD, sCOD, NO3-N, NH4-N, PO4, TN, MLSS, MLVSS analyses wasmaden in sample of effulent wastewaters. It was studied on all the reactors with the samehydraulic retention time (HRT), solid retention time (SRT) and organic loadings as HRT was8 days, SRT was 5 days. The COD of dairy wastewater is 17741 mg/L on an average. TheCOD removal effulent wastewater in classical SBR is %66, in Kaldnes SBR is % 75, inLinpor SBR is % 56. The PO4 removal of SBR, Kaldnes SBR and Lİnpor SBR is % 88, 94,86 in respectively.It is observed that MLSS increase in SBR with Kaldnes hybrid media is more successfulthan classical SBR. The MLSS existence on the hybrid media in SBR with Linpor has stayedat lower levels. The reason of this is porozite and the surface properties of both two hybridmedias are being different.