Scrophularia ilwensis ckoch (scrophulariaceae) üzerinde farmakognozik araştırmalar
- Tez No: 18325
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. AHMET BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
146 ÖZET Orta ve Doğu Anadolu'da yaygın olarak bulunan Scrophularia ilwenais bitkisi, Anabilim dalımızda Scrophularia ve Scrophulariaceae bitkilerinin kimyasal yapıları üzerinde yapılan çalışmaların devamı olarak araştırılmıştır. Bitkinin kurutulmuş topraküstü kısımları metanol ile tüketilmiş, petrol eteri ile lipofilik maddelerden temizlendikten sonra poliamit kolona tatbik edilmiştir. Buradan elde edilen fraksiyonlar bir seri kromatografik işleme tabi tutulmuş, elde edilen bileşikler kimyasal (asetilasyon, metilasyon, asit, alkali hidroliz) ve spektral işlemler, (UV, 1 13 İR, H-NMR, C-NMR, FAB Kütle Spektrometresi) ile tayin edilmiştir. Sonuç olarak, ikisi yeni, altı iridoit heteroziti elde edilmiş ve okubin (I ), harpajit (I_), aiugol (I ), 8-0- asetil harpajit (I,), karsozit (I ) ve Skropoliozit D (I ) tespit 4 5 6 edilmiştir. Angorozit C (FP1 ) elde edilen tek fenilpropanoit heteroziti olmuştur. Kersetol ve Keraferol-3-rutinozit (F,F ) bitkide flavonol yapısını taşıyan iki flavonozittir. Bitkide bulunduğu tayin edilen son kimyasal grupta saponozitlerdir. İzole edilen ilvensisaponin A(S ), B(S ) ve C(S ), oleanan yapısında üç yeni triterpendir.
Özet (Çeviri)
147 5UHHAHY Continuing to our department's studies on the chemical constituents of Scrophularia and Scrophulariaceae plants, Scrophularia Ilwensis, widespread in Central and Eastern Anatolia, were investigated. Aerial dried parts of the plant were first extracted with methanol, then prepurified from lipophilic substances by petroleum ether and applied to polyamid column. From the fractions obtained, substances were isolated by a serial chromatographic procedure and determined by chemical (acetylation, methylation, acid and alkaline hydrolysis) and spectroskopical (UV, IR, H-NMR, * C-NMR, FAB-MS) methods. In conclusion, six iridoids of which two of them new were isolated and aucubin (I ), harpagide (I ), ajugol (I ) 8-0 acetyl harpagide (I,), karsoside (I") and scropolioside D (I,) 4 5 6 were determined. The only phenylpropanoid glycoside obtained was angoroside C,(FP1). Ouercitrin and kaempherol-3-rutinosides (F,,F ) were the flavonosides having flavonol structures. 12 Saponins were the last chemical group found in the plant. Ilwensisaponins ACS ),B(S ) and CCS ) isolated, were the three new triterpenic saponins with oleanolic structures.