Türkiye orman işletmeciliğinde odun hammaddesi üretiminde tahtacıların rolü
The role of the tahtacıs in production of raw material in Turkey forest enterprinership
  1. Tez No: 183252
  2. Yazar: SEYDA KANBUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Orman ürünlerine olan gereksinim karşısında orman kaynakları giderek azalmakta veüretim işleri (kesme, sürütme ve taşıma) sırasında meydana gelen dikkatsizlikler sonucuüretimde verim ve kalite düşmektedir. Bu nedenle, ormanlarda üretim işlerinigerçekleştiren orman işçilerinin teknik bilgi yetersizliği ve bununla beraber çalışmaverimlerini etkileyen orman içindeki yaşamsal sorunları gündeme gelmekte, bu da ormanişçilerinin öneminin farkına varılmasını gerektirmektedir. Devlet orman işletmelerindeüretim işleri vahidi fiyat yöntemi ile bulunulan bölgedeki orman köylüsüne, kooperatiflereve işgücü açığı olduğu taktirde dışardan mevsimlik göç yoluyla gelen orman işçilerineyaptırılmaktadır. Bu çalışmada, işgücü açığını kapatmak suretiyle yaşadıkları yerlerdenmevsimlik göç yoluyla gelen ve odun hammaddesi üretim işlerini gerçekleştiren Tahtacıtopluluğu ele alınmış ve odun hammaddesi üretiminde Tahtacıların rolü ortaya konmayaçalışılmıştır. Bu amaçla araştırmada; 5 orman işletme müdürlüğü ve 1 orman işletmeşefliğindeki toplam 20 işletme yöneticisi ve 8 orman işletme müdürlüğündeki toplam 40iiiÖZET (devam ediyor)Tahtacı aile reisi ile görüşmeler yapılarak, Tahtacıların orman işlerindeki önemiincelenmeye çalışılmıştır.Elde edilen bulgular neticesinde Tahtacı kültürünün giderek yok olmaya başladığıanlaşılmıştır. Bu çalışmada, Tahtacıların odun hammaddesi üretimindeki rolü ortayakonarak, karşılaşılan sorunlar ve alınması gereken önlemler üzerinde durulmuştur.Anahtar Sözcükler : Tahtacılar, Odun Hammaddesi Üretimi, Devlet Orman şletmeciliğiBilim Kodu : 502.05.01iv
Özet (Çeviri)
The need of the forest products, forest resources are decreasing and some careless occursduring the production process (cutting, to drag along, transportation) creates to decline inquality and yield. For this reason, forest workers who has technical inability and theproblems of motivation that effects the living conditions in forest is taken up in thisresearch. So it requires to know the importance of workers. In state forest enterprises,production of raw material depends on workers who work with sole price method andcooperatives and workers who immigrate from another region. In this study, Tahtacıcommuntity who immigrate to decrease the deficit of labour force for producing duringthe wood raw material is studied and the role of the Tahtacı working on the production ofwood raw material is researched. For this purpose, 5 forest enterprise managements, 20enterprise managers at one forest enterprise and 40 Tahtacı family at 8 forest enterprisesare interviewed. The importance of Tahtacı in forest work is researched.vABSTRACT (continued)According to findings; the culture of Tahtacı is coming to an end and the role of Tahtacıin the production of wood raw material is brought up. So the problems and precautionsare mentioned in this research.Key Words : Tahtacı, Wood Raw Material Production, State Forest EnterpriseScience Code : 502.05.01vi