Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Çatalzeytin Orman İşletme Müdürlüğü Çınar (Platanus orientalis L.)gövde hacim tablolarının düzenlenmesi
Construction of tree volume tables of oriental plane (Platanus orientalis L.) for Kastamonu Forest District, Çatalzeytin Forest Enterprize
  1. Tez No: 183251
  2. Yazar: MÜJDAT ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Çatalzeytin Orman İşletme Müdürlüğü,Akçay İşletme Şefliği sınırları içerisinde bulunan Doğu Çınarı (Platanus orientalis L.) içinyöresel tek ve çift girişli ağaç hacim tabloları oluşturulmuştur. Ağaç hacim tablolarıoluşturulması amacıyla 30 adet örnek alan üzerinden alınan veriler ve bu örnek alanların herbirinden alınan 30 adet Doğu çınarı ağacının gövde analizi yapılarak elde edilen değerlerdenyararlanılmıştır.Araştırmada tek girişli ve çift girişli ağaç hacim tablosu oluşturmak amacıyla, değişikistatistik modeller denenmiştir. Doğu çınarının ağaç hacim tablosu oluşturmak için 6'sı tekgirişli ağaç hacim tablosu için 10'u çift girişli ağaç hacim tablosu için olmak üzere toplam 16adet ağaç hacim modeli denenmiştir.Bu hacim modelleri içerisinden, en uygun hacim modelinin seçiminde çeşitli istatistikûparametrelerden yararlanılmıştır.Çalışmada sonuç olarak, Doğu çınarı (yöresel) tek ve çift girişli ağaç hacim tablosudüzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Single and double entry tree volume tables have been constructed for Çatalzeytin ForestEnterprize, Akçay forest district. 30 sample plots were measured and 30 sample trees werefelled. In study, different volume equations were tried to construct single and double entryvolume tables. Totaly 16 models were tested; 6 of them are for single entry volume tablesand 10 of them are for double entry volume tables. Results were evaluated using differentcriteria and the most suitable models for single and double entry tables were selected.Territorial single and double entry volume tables have been constructed for oriental planein Kastamonu District, Çatalzeytin Forest Enterprize.