Trakya bölgesinde sulama yatırımlarına çiftçi katılımı ve bunu etkileyen bazı sosyo ekonomik faktörler
Farmers participation to irrigation ınvestments ın Trakya region and some effective socio-economical factors
  1. Tez No: 183283
  2. Yazar: BAŞAK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, Trakya Bölgesinde KHGM tarafından yapılmış gölet sulamayatırımlarına çiftçi katılımı ve katılımı etkileyen sosyo ekonomik faktörlerin saptanmasıamacıyla 45 işletmede anket yöntemi ile yürütülmüştür. Elde edilen veriler,gruplandırılarak yüzdeler ile gösterilmiş ve khi kare bağımsızlık testi ve regresyonanalizi ile değerlendirilmiştir.Çalışmada, çiftçilerin üye oldukları kooperatifin yönetimine ve gölet bakımonarım faaliyetlerine katılımları ve katılımı etkileyen sosyo ekonomik faktörler deincelenmiştir.Yapılan analizler sonucunda, deneklerin yaşının, eğitim düzeyinin, çiftçilikleuğraşma süresinin, tarım dışı uğraşım durumunun, uğraştıkları tarımsal üretim kolunun,göletin arazilerine yakın olup olmama durumunun, su temininde güçlük çekipçekmediklerinin, yatırımdan önce bilgi sahibi olup olmama durumlarının ve gazete satınalma alışkanlıklarının göletin işletilmesinin yapıldığı kooperatiflere katılımı etkilediğibelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the participation level of thefarmers and socio economic factors effecting the process of participation in irrigationinvestigations projects applied by farmer general directorate of rural services, over 45farms across Trakya Region of Türkiye. The inquire method was used in theinvestigation. The data obtained have been grouped and presented in percentage. Theevaluations have been carried out with regression analysis and with other tests. Inaddition , the participation of the farmers in co-operative management and maintenancepractices were also evaluated.As a result of chi square analysis, it was determined that the participation of thefarmers in co-operatives responsible for the management of the dam is closely relatedwith farmers? age, education level, farming experience, the branch of agriculturalproduction, the distance between the reservoir and irrigated lands, the problems in waterdelivering and supplying process, the knowledge level prior to irrigation investment andreading of daily newspapers.