Trakya koşullarında ekonomik sulama düzeyinin belirlenmesi
Determination of economic irrigation level under Tekirdag conditions
- Tez No: 197866
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİM ORTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Trakya bölgesinde yoğun olarak tarımı yapılan ayçiçeği, buğday vekarpuz bitkilerinin ekonomik sulama düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunedenle, daha önce tarla denemeleri ile belirlenen ve bitki su ihtiyacının % 0, 25, 50, 75ve 100' ün sulama suyu olarak uygulandığı koşullarda elde edilen verim değerleri, sulamamaliyetlerinde ise su kaynağının durumuna göre; enerji, sulama işçiliği ve sulama suyumasrafları dikkate alınmıştır. Her bitki için ekonomik sulama suyu düzeyininbelirlenmesinde azalan verim kanunu ve alternatif maliyet prensibi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, ekonomik sulama düzeyi olarak, ihtiyaç duyduğu suyunayçiçeği için % 75' inin, buğday için % 25' inin ve karpuz için % 50 sinin uygulandığıkoşulların alınabileceği belirlenmiştir.ANAHTAR KEL MELER: Ayçiçeği, buğday, karpuz, sulama suyu ihtiyacı, sulamamasrafları, optimum sulama
Özet (Çeviri)
The main objectives of this study were to determine the economic irrigation levelof watermelon, sunflower and wheat which were produced predominantly in ThraceRegion. For this reason, yield values which were obtained from the previous studies underthe conditions in which 0, 25, 50, 75 and 100 % replenishment of the soil water depletionwas considered. As for the irrigation cost, energy, labour, water cost were taken intoaccount depending on water resources conditions. On determination of economicalirrigation level, law of diminishing returns and opportunity cost were used for each crop.As a result, the condition of 75 % replenishment of soil-water requirement forsunflower, 25 % replenishment of soil-water requirement for wheat and 50 %replenishment of soil-water requirement for watermelon were suggested for economicalirrigation level.KEY WORDS: Sunflower, wheat, watermelon, irrigation water requirement, irrigationcost, optimum irrigation level