Unix sistemlerde ağ analizi yapabilen bir uygulama yazılması
Developing an application that makes network analyse on unix systems
  1. Tez No: 183304
  2. Yazar: MESUT AKTOGAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağdaki trafiğin analizini yaparak gidip-gelen paketlerinyakalanması ve bu paketlerin açılarak içinden istediğimiz verilerin alınıp birveritabanına yazılmasıdır. Bunun sonucunda veritabanından istediğimiz şekilde sorguyaparak istediğimiz bilgiyi elde edebiliriz. Mesela istediğimiz saatler arasında internetteolan kişileri veya internetten belli bir miktarın üzerinde veri çeken kullanıcılarılisteletebiliriz.Çalışma, temel olarak 2 ana parçadan oluşmaktadır. Birincisi, paketlerinyakalanma kısmıdır. Bu amaçla Libpcap (paket yakalama kütüphanesi) uygulamasıaraştırılmış, bu uygulamada nasıl kullanılacağı belirlenmiştir. kincisi ise, yakalananpaketlerden isteğimiz verilerin alınarak bunların veritabanına yazılması. Bu amaçla,bilgisayar bilimlerinin bu alanı üzerinde de çalışma yapılıp uygulamasıgerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an application that analyse network traffic,capture packets on network, open it for take information which we need and wrotethem on a database. So we can executes query which we want from database. Forexample we can list who is using net in a time which we define or who is downloadingfrom net over than we define.The study is comprises two parts, the part is capture packets. For this purpose,search Libpcap (library of capture packets) apply, ascertain how to use in thisapplication. The second part of the study is take information which we need fromcaptured packets, wrote them on a database. Therefore, this field of computer scienceshas also been studied and its application has been realized.