Tekirdağ süt sığırcılığı işletmelerinin yapısal özellikleri ve bu işletmelerin siyah alaca süt sığırı popülasyonunun çeşitli morfolojik özellikleri üzerine bir araştırma
In investigation of structural properties of dairy enterprises and morpholojik characteristics of black and white cattle population raised in Tekirdağ
  1. Tez No: 183310
  2. Yazar: ARZU SOYAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Tekirdağ'daki süt sığırcılığının durumu Tekirdağ tarımı içindeki yeriincelenmiştir.Bu araştırma Tekirdağ ilindeki süt sığırcılığı işletmelerinin kimi zootekni kriterlerininbelirlenmesi amacına yönelik anket çalışması ve çeşitli morfometrik özelliklerininbelirlenmesi içeriğinde yürütülmüştür. Tekirdağ tarım il müdürlüğü kayıtlarındanyararlanılarak Tekirdağ ili Merkez, Malkara, Muratlı, Şarköy, Çerkezköy ve M.Ereğlisiilçelerine bağlı süt sığırcılığının nicel ve nitel olarak daha yoğun yapıldığı köylerdekiişletmeler araştırma materyalini oluşturmuştur.Anket soruları; işletme sahiplerinin genel yapısı, eğitim durumu, aile yapıları,işletmelerin yapıları, mevcut hayvan varlığı ve barınak durumları, bakım- besleme koşulları,sağım ve çiğ süt kalitesi, Damızlık Yetiştiricileri Birliğinin ildeki durumu, desteklemeleregenel bakış ve beklentiler gibi konuları içermektedir.Elde edilen bulgular Tekirdağ ilinde yetiştiricilerin % 59'unun ilkokul, % 29'unun iselise ve üniversite mezunu olduğunu göstermektedir. İşletmelerin % 72'sinde işletmelerindevamlılığını sağlayacak aile üyeleri mevcuttur. İşletme sahiplerinin % 62'sinin tarım vehayvancılık dışında başka geliri bulunmamaktadır.İşletmelerin % 69'u 1-15 baş hayvana sahipken, % 14'ü 15-40 baş ve %4'ü 40-100hayvana sahiptir. İşletmelerin % 82'sinde 2 sağım yapılmakta, % 72'sinde ise sağım evhalkından olan kadın tarafından yapılırken ancak % 4'ünde işçi tarafından yapılmaktadır.Yetiştiricilerin %52'sinde memeden çıkan sütün alıcının eline geçmesi için geçen süre 0-60dakika arasındadır. İşletmelerin % 96'sında sabit süt sağım ünitesi ve soğutma tankıbulunmamaktadır.Damızlık Yetiştiricileri Birliğine üye olanların oranı % 15'tir. Üyelerin % 90'nıüyeliğin avantajlı olduğunu düşünmektedir. Yine üyelerin % 85'i de üye sayısını yetersizbulmaktadır.İşletme sahiplerinin % 79'u hayvancılık desteklemelerini yeterli gördüklerini, % 58'idesteklemelerin veriliş biçimini doğru bulduklarını ifade etmişlerdir.Araştırmanın ikinci bölümünde Tekirdağ ili Merkez, Muratlı, Çerkezköy, Şarköy veM. Ereğlisi ilçelerinden 67 dişi 31 erkek toplam 98 adet siyah-alaca süt sığırının vücutölçüleri saptanmıştır. Tekirdağ Merkez köylerinin oluşturduğu I. Bölgedeki 30 aylık dişilerdecidago yüksekliğine ait ortalama ve ± standart hata 138,714 ± 1,4428; sağrı yüksekliği 144,28± 2,0337; göğüs çevresi 167,7143 ± 3,7143; vücut uzunluğu 149,1429 ± 2,1977 olarakbulunmuştur.Muratlı ilçesinin oluşturduğu II. Bölgedeki 10 aylık erkeklerde cidago yüksekliğine aitortalama ve ± standart hata 113,333 ± 9,6148; sağrı yüksekliği 117,00 ± 9,5149; göğüsçevresi 140,167 ± 15,4713; vücut uzunluğu 119,667 ± 13,3283 olarak bulunmuştur.Çerkezöy ilçesinin oluşturduğu III. Bölgedeki 30 aylık dişilerde cidago yüksekliğineait ortalama ve ± standart hata 132,00 ± 2,4152; sağrı yüksekliği 130,250 ± 3,3510; göğüsçevresi 175,250 ± 6,0191; vücut uzunluğu 125,500 ± 1,9365 olarak bulunmuştur.Şarköy ilçesinin oluşturduğu IV. Bölgedeki 10 aylık erkeklerde cidago yüksekliğineait ortalama ve ± standart hata 88,4286 ± 3,2940; sağrı yüksekliği 93,4286 ± 3,4493; göğüsçevresi 98,00 ± 6,9864; vücut uzunluğu 86,1429 ± 4,5796 olarak bulunmuştur.M.Ereğlisi ilçesinin oluşturduğu V. Bölgedeki 10 aylık erkeklerde cidago yüksekliğineait ortalama ve ± standart hata 102,889 ± 2,7283; sağrı yüksekliği 105,778 ± 2,8140; göğüsçevresi 133,500 ± 5,0178; vücut uzunluğu 99,0556 ± 3,1916 olarak saptanmıştır.Anahtar Kelimeler : Süt sığırcılığı, Damızlık Yetiştiricileri Birliği, Tekirdağ,siyah-alaca, vücut ölçüleri.
Özet (Çeviri)
In this research the status of Dairy cattle husbandry ın Tekirdağ and ıt?s share in theAgriculture of Tekirdağ was ınvestigated.This research was conducted in the content of determining several zooteknik andmorphometric traits of dairy cattle operations in Tekirdağ province.The research material was consisted of data obtained from operations determinedaccording to the registration data of provincial agricultural directory sampled in the willageswhere has the relatively more quantitatively ard qualitatively intensified dairy cattle farms ofthe districhcs of central of Tekirdağ, Malkara, Muratlı, Şarköy, Çerkezköy, M.Erğlisiquestionorie included many question in order to determine the general structure of operations,Status of Education of farmers, number of Animals of operations, level of feeding, conditionsof barns, sort of milking practises, quality of milk obtained, status of breeding organizationsand expectation of farmer regarding support medsures to animal husbandry in Tekirdağ.Data obtained shawed that %59 and %29 of farmers graduated elemantary school andHigh school or ower respectively. Seventy two percent of operations had member of family tocontinue the activities of farm investigated. Sixty nine of enter prises has number of animalof (1-15) head, where as %14 and %4 has (15-40) and 40-100 animals. Eigthytwo offarmers sampled had two times milking each day, Seventytwo of farmer had milker as womenmember of family investigated four percents of farm investigated had laboxrer for milking.The average time length of the milk between obtaining from the mamary gland and given tothe whole sale purchaser was 1 hours for the % 52 of the farmer investigated. Ninetysix % offarmer had neither cooling tank nor fixed or milking in parlour.The fifteen percent of the farmer investigated were the member of dairy cattlebreeders assciation of Tekirdağ Ninethy percent of farmer thought that being member of dairycattle breeders assuciation was advantanegous. Seventy nine Dercent of farmers investigatedfelt that level and farm of support payment was sufficient.Second part of investigation dimed to determine the morphometric traitof total 98 headof animal (67 female plus 31 male) aged 30 month for female and 10 months for male raisedin five different lucotion as willages of central districth of Tekirdağ (I) and districhs ofMuratlı (2), Çerkezköy (3), Şarköy (4),M.Ereğlisi (5). The avarege and standart errors ofwithers heights of females of Region 1 was 138,71 ± 1,44.The average fump height of females of Region I was 144,28 ± 2,03. The averagechestcifcum fererces of females of Region I was 166,71 ± 3,71. The average body lenth offemale investigated of Region I was 149,14 ± 2,19.The avarege Wither height and rump height of males of Muratlı Districhts were113,33 ± 9,61 and 117,000 ± 9,51 respectively. The average chest circumfererces and bodylenth of males investigated of Muratlı distruch were 140,16 ± 15,47 and 119,67 ± 1,33respectvely.The avarege Wither height and rump height of females of Çerkezköy distruch were132,000 ± 2,41 and 130,25 ± 3,35 respectively. The average chest circumfererces and bodylenth of females of Çerkezköy distruch were 175,25 ± 6,02 and 125,50 ± 1,94 respectively.The average wither heigh and rump height of males of Şarköy districhts were 88,43 ±3,29 and 93,43 ± 3,45 respectively. The average chest circumfererces and body lenght ofmales of Şarköy districhts were 98,00 ± 6,99 and 86,14 ± 4,58 respectively.Wither heigh and rump height of males of M.Ereğlisi distruch were 102,89 ± 2,74 and105,78 ± 2,81 respectively. The average chest cirrumfererces and body lenght of males ofM.Ereğlisi districhts were 133,50 ± 5,01 and 99,05 ± 3,19 respectively.