Endüstriyel atıklar ve polipropilen lif içeren saha betonlarının özelliklerinin araştırılması
Investigation of properties of ground-supported slab concretes including industrial by products and polypropylene fibres
- Tez No: 183341
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada; polipropilen lifli, ince agrega ile seçilen oranlarda kazan altı külü (KAK) vegranüle yüksek fırın cürufu (GYFC) yer değiştirmesi yapılmış saha betonlarının mekanikve dayanıklılık özellikleri araştırılmıştır. Deneysel çalışmada 3 seri (CF, KF ve CKF) betonve harç numuneler üretilmiştir. Tüm serilerde sabit oranda polipropilen lif kullanılmıştır.KAK ve GYFC ise ağırlıkça %10'dan %50 oranlarına kadar %10'luk adımlarla inceagrega ile yer değiştirilmiştir. Bu endüstriyel atık veya yan ürünler 0-4 mm ince agrega ileyer değiştirerek serilerin alt grupları teşkil edilmiştir. Tüm bunlara ilaveten sonuçlarıkarşılaştırmak için bir de referans beton ve harç numuneleri üretilmiştir. Mekaniközellikleri araştırmak için beton numunesi üzerinde basınç dayanımı ve yarmada çekmedeneyleri yapılmıştır. Dayanıklılık özellikleri için aşınma, donma-çözülme, sülfatlaradayanıklılık, kılcallık, hızlı klor geçirgenliği gibi deneyler yapılmıştır. Ayrıca, ASRgenleşmeleri incelenmiştir.iiiPolipropilen liflerle beraber saha betonlarında ince agrega ile yer değiştiren GYFC ve KAKkullanımının dayanım özelliklerine katkısı olmamıştır ancak dayanıklılık özellikleribakımlından çeşitli yer değiştirme oranlarında saha betonlarını olumlu yönde etkilediğisonucuna varılmıştır. Deney sonuçlarına göre; %20-30 yer değiştirme oranı aralığı optimumaralık olarak kabul edilebilir.Anahtar sözcükler : Agrega, Beton, Dayanım, Dayanıklılık, Granüle yüksek fırın cürufu,Kazan altı külü, Polipropilen lifBilim kodu : 624.03.01iv
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical and durability characteristics of ground-supported slab concretesincluding polypropylene (PP) fibres, bottom ash (BA) and granulated blast furnace slag(GBFS) as fine aggregate replacement with selected proportions are investigated. Threeseries of concrete and mortar specimens were produced during the experimental program.Invariant proportioned PP fibres were used in all of the series. BA and GYFS hassubstituted as fine aggregate per 10% steps by weight in the proportions of 10 to 50%.Subgroups of the series are created by replacing of these industrial wastes or by-productsas 0-4 mm fine aggregate. In addition to these a reference concrete and a mortar specimenswere produced to compare the results. In order to investigate the mechanical properties ofspecimens compressive strength and flexural strength tests were conducted. Durabilitytests, such as abrasion, freezing-thawing resistance, resistance to sulphates, capillarity,vABSTRACT (continued)rapid chloride permeability (RCP) tests were conducted for the durability behaviors. Alsoalkali-silica reactions (ASR) expansions are investigated.As a general result, the usage of PP fibres, GBFS and BA together as fine aggregate has nopositive effects for the mechanical behaviours of ground supported slab concretes but it isconcluded that this usage together with PP fibres effects ground supported slab concretespositively at various replacement properties. According to the test results 20 to 30%replacement ratio can be accepted as optimum range.Keywords : Aggregate, Bottom Ash, Concrete, Ground-Supported Slab Concrete,Durability, Granulated blast furnace slag, Polypropylene fibres.Science code : 624.03.01vi