Mobilyada mühendislik tasarımına yönelik bilgisayar yazılımının geliştirilmesi
Improving computer software for furniture design engineering
  1. Tez No: 183347
  2. Yazar: CANAN OFLAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ NACİ TANKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Wood Products, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mobilya konstrüksiyonları geometrik ve davranışsal olarak karmaşık yapıya sahiptirler veanalizlerinde detaylı matematiksel modellemelerin kullanımını gerektirirler. Matris analizirijitlik metodu kullanılabilen en güçlü analitik araçlardan biridir ve dijital bilgisayarların bualanda kullanımı ile karmaşık yapıların analizi hatasız ve hızlı bir şekil edgerçekleştirilebilmektedir.Bu çalışmada Eckelman 1968 tarafından hazırlanmış olan FETB (Furniture Engineer'sToolbox) günümüz mühendislik anlayışı ile yeniden ele alınmış ve güncellenmiştir. FETB'ninyazılım platformu güncellenmekle birlikte eksik görülen geliştirmeler yapılmıştır.Araştırmada mobilyada mühendislik tasarımına yönelik bir yazılım geliştirilip sunulmuştur.Hazırlanan bilgisayar yazılımı: kullanıcının mühendislik bilgi düzeyi, modellemeninyapılması, kullanılacak hammadde özellikleri, kullanıcının bilgisayar hâkimiyeti gibiözelliklerde esneklik sağlamaktadır. Yazılım kullanım kolaylığı ve geliştirilebilir dilseçenekleri bakımından mobilya tasarımı konusunda endüstride ve akademide çalışanmühendislere avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Furniture frames have complicated geometrical and structural configurations, thus they needdetailed mathematical models in their analysis. Matrix analysis is the most effective analyticaltool used in stiffness method. By utilizing digital computers in this area structural analysis ofthis kind of structure is fast and accurate.In this study, Eckelman?s FETB (Furniture Engineer?s Toolbox) prepared in 1968 wasupdated according to today?s engineering concept. Besides updating, necessary improvementsalso has been performed on FETB software.In this study, furniture engineering design software has been improved and presented. Thiscomputer software provides such flexibilities namely level of user?s engineering capacity,modeling structure, material properties and user?s computer skill. Also, this computersoftware provides advantages to engineers work both in industry and academy because of itseasy usage and improvable language alternatives.