Çift fazlı çeliklerde mikroyapının mekanik özelliklere etkisi
The effect of microstructure on the mechanical properties in dual phase steels
  1. Tez No: 183346
  2. Yazar: FİKRET KABAKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELMAS SALAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, %0.0981C, %1,653Mn, %0,54Si ve %0,694Ni kimyasalkompozisyonuna sahip çelik kullanılmıştır. Tavlama üç farklı interkritik sıcaklıktayapılmıştır (A1-A3 arasında). Tavlama sonrasında numuneler suda, yağda, havada vefırında soğutulmuştur. Sonuçlar, kritik tavlama sırasında sıcaklık arttıkça mevcut olanöstenitin martenzite dönüşüm miktarının arttığını göstermiştir. Isıl işlem görmüşnumuneler üzerinde oda sıcaklığında çekme testi uygulanmıştır. Çekme deneyindehiçbir numune belirli bir akma noktası göstermemiştir. Martenzit hacim oranınınartması ile akma ve çekme dayanımları artarken toplam uzama azalmıştır. Benzerşekilde Martenzit hacim oranının artması ile mikrosertlik değerleri de artmıştır. Kırıkyüzeylerin SEM incelemesi kırılmaya mikroboşlukların yol açtığını göstermiştir.Optik mikroskop incelemelerinde fırında soğutmada bile karbür oluşumunarastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical composition of steel having %0.0981C, %1,653Mn, %0,54Si and%0,694Ni were used. Annealing was done at three different intercritical annealingtemperatures (ICAT) (between A1-A3). After annealing the specimens were cooled in water,oil, air and furnace. The results showed that martenzite volume fraction (MVF) transformedfrom austenite present during ICAT increased when the temperature increased. Roomtemperature tensile test was carried out on the heat treated specimens. No specimens showedclear yield point on tensile test. By increasing MVF yield and tensile strength increased whiletotal elongation decreased. Similarly by increasing MVF microhardness values also increased.Scanning electron microscope (SEM) investigations of fracture surface showed the existenceof microvoids leading to fracture. The formation of carbide was not noticed in the opticalmicroscope investigation even if cooled in furnace.