Tarım ürünlerinin akışkan yatakta kurutma davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of fluidized bed drying characteristics of agricultural products
  1. Tez No: 183348
  2. Yazar: BEHLÜL ÇİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kurutma prosesi günümüzde gıda ve tarım sektöründe oldukça geniş yer tutmaktadır.Ürünlerin kuru olarak tüketime hazırlanması veya depolanması için mutlaka bir kurutmaişleminden geçirilmesi gerekir. Teknolojik ve proses tekniği bakımından çok çeşitli kurutmaşekilleri vardır. Bunlardan biri de akışkan yatakta kurutmadır. Akışkan yataklar toplam ısı vekütle geçiş katsayılarının yüksek olmasından dolayı yanma ve kurutma proseslerinde çokçatercih edilir. Bu çalışmada da akışkan yataklı kurutucu bilgisayar kontrollü veri toplamasistemi ile birlikte kurulmuştur. Daha sonra farklı tarım ürünleri (mısır, fasulye ve nohut)kurutmaya tabi tutulup ürünlerin kuruma karakteristikleri belirlenmiş, ürünlerin kurumadavranışı kendi aralarında karşılaştırılmış ve literatürden alınan bir kuruma modelisonuçlarıyla deneysel sonuçlar kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, drying process has been taken an important role in the food and the agriculturalproduction fields. Dryings process is necessary to prepare the prodcuts for consumption andstorage. There are various of drying process techniques point of from the technological andprocess technicues. Fluidized bed drying is usually preferred, because of high heat and masstransfer coefficients. In this work, fluidized bed dryer was constructed with a computercontrolled data acquisition system. Three different agricultural products namely corns beansand chick-peas were subjected to drying process and their drying characteristics wereobserved and companed with each other and also compared with the results of the modeltaken from the literature.