Çorum ili Spalax leucodon nordmann, 1840 (Mammalia:Rodentia)'larının karyolojik ve morfolojik analizi
Karyological and morphological analysis of Spalax leucodon nordmann, 1840 (Mammalia:Rodentia) in Çorum province
- Tez No: 183358
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Körfare Spalax Guldenstaedt, 1770 üzerinde yapılan bu araştırmada Çorum ilinden 23lokaliteden 48 örneğin karyolojisi ve morfolojisi incelendi. İncelenen kör farepopulasyonlarının Çorum'da 2n= 54, NF= 74; 2n= 58, NF= 74 ve 2n= 60, NF= 82 değerlerinesahip oldukları belirlendi.Belirlenen 3 kromozomal formun erkekleri ve dişileri her bir örnekten alınan iç ve dış 47karakter ölçüsü kullanılarak t-testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was on the subterranean mole rats of the Spalax Guldenstaedt, 1770, in Çorum. Thekaryotypes of 48 specimens across 23 localities were analysed. 2n= 54, NF= 74; 2n= 58, NF=74; 2n= 60, NF= 82 karyotypic forms were identified in the populations which belongs S.leucodon from Çorum.The males and females of the chromosomal forms determined were compared by student t-testby using 47 external and internal measurements taken from each sample.