Çorum ili İskilip ceviz popülasyonu içerisinde üstün özellikli ceviz tiplerinin seleksiyon yolu ile ıslahı
Breeding by selection of high quality walnut species among İskilip walnut populations in Çorum provience
  1. Tez No: 150490
  2. Yazar: EMİNE KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma İskilip'te tohumdan yetişmiş ceviz populasyonu içerisinde 2002- 2003 yıllan arasında geç yapraklanan ve yan dallarda yüksek oranda meyve veren ceviz tiplerinin seleksiyonu amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada geç yapraklanan ve yan dallarda yüksek oranda meyve veren 23 tip seçilmiştir. Seçilen 23 tipin yan dallarda meyve verme oranı %30-70 arasında saptanmıştır. Seçilen tiplerin yapraklanma zamanının diğer tiplerden 10-20 gün daha geç olduğu saptanmıştır. Selekte edilen tiplerde ortalama meyve ağırlığı 13.06 g, iç ağırlığı 6.88g, iç oranı % 52.90, meyve boyu 38.91 mm, meyve eni 33.44 mm, meyve yüksekliği 33.35 mm, kabuk kalınlığı 1.53 mm, yağ oranı % 75.61, protein oranı % 14.03 ve kül oranı % 1.95 olarak bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Ceviz, seleksiyon ıslahı, geç yapraklanma, yan dallarda meyve verme
Özet (Çeviri)
This study was conducted to select of walnut varieties in terms of high yield capacity in lateral branch and late maturing leaves in İskilip walnut species in 2002- 2003. In terms of high yield capacity in lateral branch and late maturing leaves 23 walnut types were selected. In selected walnut types the percentage of yield capacity in lateral branch was determined between 30% and 70% selected walnut types had an adventage of late maturing about 10-20 days within other walnut species in selected types, average nut weight is 13.06g, kernel weight is 6.88g, kernel ratio is % 52.90 %, nut lenght is 38.91 mm, nut sture is 33.44 mm, nut cheeck is 33.35 mm, shell thickness is 1.53 mm, fat content is 75.61%, protein content is 4.03 % and ash content is 1.95 %. Key words : Walnut, selection breeding, late leafing, maturing yield capacity in lateral branch