Çorum ili İskilip ilçesi geleneksel kadın giysileri
- Tez No: 32311
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
71 ÖZET Halk bilimin bir kolu olan el sanatlarının araştırma kapsamına giren yöresel kadın giysileri bu araştırmanın konusudur. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Anadolu'nun bu konudaki hazinesi oldukça büyüktür. Çorum ili, İskilip ilçesi kadın kıyafetlerinin araştırıldığı bu çalışmada; kura ile belirlenen köyler birer birer dolaşılarak materyal toplanmaya çalışılmıştır. Bu materyaller doğrultusunda sonuca gidilmiştir. Kadının geleneksel kıyafetleri hakkındaki düşünceleri, yapabildikleri ve gelecek için neler tasarladıkları hakkında veriler değerlendirilerek çizelgelerle sunulmuştur. Bu çerçevede elde kalıp günümüze kadar gelebilmiş geleneksel kıyafetler belgelenmiştir. El sanatının yaygınlaştırılması ve gelecek nesillere iletilmesi açısından sonuca gidilmiş ve önerilerle yol gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
72 SUMMERY The summery hereby, as a result of handicraft researches, covers the local (traditional) women clothes subject. Anatolia, that has been a stage of various cultures of history, holds significant remains as a proof of this, Efficient material work on the matter has been completed recently in Çorum and at iskilip, Through the light of these researches here, views concerning the local (traditional) women clothes now and in the future were suggested, The ancient clothe styles that really remained today have been also stated in this direction. The mentioned report Is open to any new idea and it suggests the spreading of handicraft and its continuation in the future.